Radio Białystok | Wiadomości | O problemach i szansach dyskutowano podczas spotkania delegatów Podlaskiej Izby Rolniczej
Unijne dopłaty, afrykański pomór świń, ptasia grypa i dzierżawa gruntów w parkach narodowych - to główne problemy rolników z regionu, o których dyskutowano podczas spotkania delegatów Podlaskiej Izby Rolniczej. Wzięli w nim udział europoseł Krzysztof Jurgiel i poseł Kazimierz Gwiazdowski.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak podkreśla europarlamentarzysta z Prawa i Sprawiedliwości, rok 2020 będzie dla podlaskiego, polskiego i europejskiego rolnictwa przełomowy.
Mają być przyjęte rozwiązania finansowe i techniczne dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich. Projekt dotyczący wspólnej polityki rolnej przewiduje cięcia - i to o 10-15 procent. Teraz oczekujemy stanowiska nowej Komisji Europejskiej
- mówi Krzysztof Jurgiel.
Krzysztof Jurgiel zauważa, że problem stanowią brexit i przeznaczenie pieniędzy na ochronę klimatu - być może kosztem rolnictwa. Europoseł zapewnił też, że będzie zabiegał w Unii o jak najwięcej pieniędzy dla województwa podlaskiego.
Poseł Kazimierz Gwiazdowski uważa, że dzięki takim spotkaniom z rolnikami, parlamentarzyści znają problemy rolników.
Poruszane są problemy, które my staramy się zgłaszać w ministerstwie rolnictwa lub zmieniać ustawy, by dostosowywać przepisy do realiów
- tłumaczy Kazimierz Gwiazdowski.
Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Marek Siniło podkreśla, że wszystkie problemy rolników "rozbijają się o kwestie legislacyjne" i dlatego, w jego ocenie, trzeba rozmawiać z politykami.
Podlaską Izbę Rolniczą reprezentuje ponad 200 delegatów wchodzących w skład 14 Rad Powiatowych.
Od połowy lutego 2020 r. w gospodarstwach rolnych będzie można prowadzić małe ubojnie zwierząt - poinformował w czwartek (9.01) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że rolnicy będą mogli później sprzedawać takie mięso.
"Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" to tytuł konferencji w Kolnie, w której w czwartek (9.01) wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Uczestniczyli w niej także podlascy samorządowcy, urzędnicy i przedstawicieli wielu ministerstw.
Czy będziemy utrzymywali taką sytuację? Czy musimy zmieniać politykę rolną, aby przeznaczyć pieniądze np. na rozwój technologii? Co zmieniać w naszym rolnictwie, abyśmy z jednej strony mieli dobrą żywność, a z drugiej - efektywny sektor, który utrzyma wieś przy życiu?