Radio Białystok | Wiadomości | Muzułmański Związek Religijny wycofał się z budowy centrum kultury w Białymstoku
Nie będzie budowy nowego Centrum Kultury Muzułmańskiej na osiedlu Piasta w Białymstoku, choć urzędnicy wydali zgodę na taką inwestycję.
W listopadzie ub. roku do Urzędu Miejskiego w Białymstoku trafił wniosek o wydanie warunków zabudowy dla działki na osiedlu Piasta. Chodziło o budowę nowego Centrum Kultury Muzułmańskiej w miejscu istniejącej już placówki. Zgodnie z założeniami - budynek mógłby mieć wysokość do 14 metrów, z dwa metry wyższą wieżą. Inwestorem miał być Muzułmański Związek Religijny w Białymstoku.
O rozpatrzeniu takiego wniosku zostali poinformowani m.in. mieszkańcy i władze Spółdzielni Mieszkaniowej Zachęta w Białymstoku. Wtedy rozpoczęły się też protesty.
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Zachęta" w Białymstoku Mirosław Tałałaj podkreśla, że spółdzielnia złożyła odwołanie do SKO. Poinformowała także o sprawie ok. 1200 mieszkańców, którzy także składali do Urzędu Miasta dokumenty w tej sprawie.
Mimo protestów mieszkańców urzędnicy wydali zgodę na taką inwestycję.
- Teren inwestycji nie znajduje się w miejscu, gdzie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji urzędnicy biorą pod uwagę zapisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i w zgodzie z tą ustawą, po przeprowadzeniu analizy, okazało się, że nie ma przeciwwskazań do wydania pozytywnej opinii decyzji i przepisy zobligowały urząd do wydania takiej decyzji - tłumaczy Agnieszka Błachowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Sprawa nabrała jednak nieoczekiwanego biegu, bo inwestor... wycofał się z planowanej budowy.
- 30 grudnia do departamentu urbanistyki UM wpłynęło pismo pełnomocnika Muzułmańskiego Związku Religijnego w Białymstoku. W tym wniosku związek zrzeka się prawa do decyzji o warunkach zabudowy i wycofuje złożony przez pełnomocnika wniosek o wydanie tej decyzji - mówi Agnieszka Błachowska.
Nie oznacza to jednak, że budynek nie może zmienić swojego wyglądu, ponieważ wciąż obowiązują trzy poprzednie dokumenty o warunkach zabudowy, wydane przez urząd, pozwalające na rozbudowę, przebudowę i nadbudowę istniejącej nieruchomości.