Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowy Dzień bez Przekleństw
Ten dzień ma nam przypomnieć o tym, że trzeba dbać o czystość języka i nie zaśmiecać go wulgaryzmami. 17 grudnia to Międzynarodowy Dzień bez Przekleństw.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spytaliśmy białostoczan jak często zdarza im się przekląć i czy potrafią się od tego powstrzymać przynajmniej na dobę.
Jak mówi językoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku dr Konrad Szamryk, przekleństwa pełnią bardzo ważną funkcję.
Są pewnym sposobem radzenia sobie z emocjami. Pozwalają nam językowo wyrazić emocje - często negatywne, a czasami także bardzo pozytywne. Jednak bywa czasami, że jesteśmy zmieszani, kiedy słyszymy, że ktoś przeklina w naszej obecności - możemy wtedy pomyśleć, że nas nie szanuje. Niestety coraz większa jest akceptacja dla przekleństw i one coraz częściej używane tracą swój emocjonalny ładunek. Ważne, aby przekleństwa były zarezerwowane tylko dla określonych sytuacji, a nie były traktowane jako np. znak interpunkcyjny - dodaje dr Konrad Szamryk.
Warto pamiętać, że za "używanie słów nieprzyzwoitych" w miejscu publicznym można być ukaranym mandatem od 50 do 100 zł.
Ponad 1500 złotych - tyle średnio wyda polska rodzina na organizację zbliżających się świąt.
Agnieszka Szotkowska z Łomnej Dolnej w Czechach zdobyła Grand Prix 28. Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (14.12) zakończył się w Białymstoku. W finale imprezy wzięło udział 28 recytatorów z dziesięciu krajów.
Chirurżka, muzykolożka, psycholożka, ministra - te żeńskie formy wywołują duże emocje.
- Środowiska uniwersyteckie jest po prostu zdruzgotane, bo powiedzieć poruszone to zbyt mało - tak o śmierci prof. Bogusława Nowowiejskiego mówi prof. Urszula Sokólska z Uniwersytetu w Białymstoku.