Radio Białystok | Wiadomości | W Muzeum Historycznym w Białymstoku promowano książki opisujące dzieje Tatarów
To kolejne pozycje, które dokumentują dzieje polskich Tatarów.
Pierwsza z nich "Z opowieści mojej matki" to zbiór opowiadań Jana Sobolewskiego, który pochodził z terenów dzisiejszej Białorusi.
Wraca do swojej krainy młodości. Wraca do miejsca, które musiał opuścić, czyli do momentu zawalenia się poniekąd świata tatarskiego po II wojnie światowej
- mówi Barbara Pawlic - Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Drugie wydawnictwo to "Tatarskie imiona", w którym autor Daniel Czachorowski sprawdził jakie imiona nadawali noworodkom Tatarzy w XIX i XX wieku.
Najpopularniejsze imiona męskie to jest Aleksander, Jan i Józef oraz Adam i Stefan. Imiona żeńskie to Meriema, ale również Helena i Marianna
- dodaje Barbara Pawlic - Miśkiewicz. Obie książki w wersji elektronicznej są na stronie internetowej Biblioteki Tatarskiej.
Chcieli pokazać Kruszyniany jako wieś wielokulturową i wielowyznaniową. Członkowie Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficzna" stworzyli "Etno projekt w Kruszynianach".
W Białymstoku odbyły się w piątek (8.11) muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość jest częścią wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy innych wyznań, które odbędą się w niedzielę (10.11) i poniedziałek(11.11).
Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w sobotę 1441 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości. W niektórych gminach wyznaniowych zaplanowano okolicznościowe modlitwy o pomyślność w nowym roku.