Radio Białystok | Wiadomości | Czy WOAK w Białymstoku zmieni nazwę? Tego chce dyrektor instytucji
Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zmieni nazwę? Taki pomysł ma dyrektor tej instytucji Barbara Bojaryn-Kazberuk.
Jeśli tę propozycję zaakceptuje zarząd województwa i radni - będzie to teraz Podlaski Instytut Kultury. Chodzi o podniesienie prestiżu ośrodka - podkreśla Barbara Bojaryn-Kazberuk.
Moim zdaniem warto by było postawić na znajomość marki, podniesienie prestiżu tej instytucji, pokazać, że ona już dawno temu weszła w XXI wiek - to jest propozycja, która została złożona marszałkowi województwa, jeśli uzyska akceptację zarządu województwa, będzie przedstawiona radnym
- dodaje Barbara Bojaryn-Kazberuk.
Posłuchaj rozmowy z Barbarą Bojaryn-Kazberuk
Główna siedziba WOAK-u - białostockie Spodki - wymaga kosztownego remontu, a - jak zwraca uwagę Barbara Bojaryn-Kazberuk - jest to budynek zrujnowany i bardzo niepraktyczny do działań kulturalnych. Stąd pomysł, by na jego miejscu "wybudować super nowoczesny, piękny budynek, który stałby się wizytówką regionu, w którym mieściłaby się m.in. sala koncertowa, nowoczesna galeria, profesjonalna sala prób dla Kurpii Zielonych", a Spodki przenieść w inną eksponowaną lokalizację w centrum Białegostoku.
- To jeszcze nie jest plan, na razie się nad tym zastanawiamy - zastrzega Barbara Bojaryn-Kazberuk.
Planuje też kontynuować imprezy WOAK-u takie jak: Rockowania, Podlaska Oktawa Kultur i Festiwal im. Łucji Prus, a z Kurpi Zielonych chciałaby uczynić zespół reprezentacyjny województwa podlaskiego.
To rozśpiewana lekcja historii i okazja do wspólnego świętowania.
Chodzi o to, by poszukiwać lokalnych inspiracji kulturalnych i przekonywać zarówno animatorów życia kulturalnego jak i jego uczestników do czerpania z regionalnych tradycji i historii.
W tym roku - po raz pierwszy - Polskie Radio Białystok przyznało dwie nagrody specjalne, czyli koncerty live w Studiu Rembrandt. Na naszej scenie zagrają laureaci tegorocznej edycji Rockowań - zespoł The Boars - oraz białostocka grupa Dots.
To przede wszystkim promocja lokalnych artystów, ale też wsparcie i zachęta do podtrzymywania tradycji rękodzieła.