Radio Białystok | Wiadomości | Harcerze ZHP Chorągwi Białostockiej upamiętnili Ryszarda Kaczorowskiego
Ponad 800 zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP Chorągwi Białostockiej uczestniczyło w uroczystej zbiórce zorganizowanej w sobotę (7.12) w Białymstoku w związku z setną rocznicą urodzin Ryszarda Kaczorowskiego. Pochodzący z tego miasta ostatni prezydent RP na uchodźstwie jest patronem podlaskich harcerzy ZHP.
Gry miejskie i spotkania tematyczne poświęcone życiu i działalności Ryszarda Kaczorowskiego
Były gry miejskie, zabawy i spotkania tematyczne poświęcone życiu i działalności Ryszarda Kaczorowskiego. Całość zakończyła uroczysta gala, podczas której nagrody odebrali najaktywniejsi instruktorzy-wychowawcy ZHP Chorągwi Białostockiej.
Z okazji stulecia urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie wydano jednodniówkę "Harcerz Białostocki". Główna jego część to szczegółowy życiorys Kaczorowskiego, autorstwa białostockiego historyka i przyjaciela rodziny Kaczorowskich prof. Adama Dobrońskiego.
Ryszard Kaczorowski ma w życiorysie również działalność w harcerstwie, do którego wstąpił w maju 1931 r. W październiku 1933 r. złożył przyrzeczenie przy trzech dębach zasadzonych w białostockim parku Zwierzynieckim na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja (obecnie park nosi imię Konstytucji 3 maja).
Komendant ZHP Chorągwi Białostockiej hm. Krzysztof Jakubowski powiedział, że przez cały rok jubileuszu stulecia urodzin patrona podejmowane były różne inicjatywy, by przybliżyć harcerzom jego postać i działalność. Przypomniał, że druh Ryszard przeszedł całą drogę harcerską, od grup najmłodszych (współczesnych ich odpowiednikiem są zuchy).
- Mówimy też najmłodszym o ciężkich czasach, w których przyszło mu żyć, jak również to, że nie mógł powrócić do ojczyzny – dodał Krzysztof Jakubowski.
Ryszard Kaczorowski - honorowy obywatel Białegostoku
Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Jest honorowym obywatelem tego miasta. Po wybuchu II wojny światowej współtworzył konspiracyjne struktury Szarych Szeregów w Białymstoku. Zatrzymany w 1940 r. przez NKWD został skazany na karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na wywózkę do łagru na Kołymie. Po odzyskaniu wolności wstąpił do armii gen. Władysława Andersa i przeszedł nią cały szlak bojowy. Walczył pod Monte Cassino.
W 1947 r. osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 r. objął – po zmarłym nagle Kazimierzu Sabbacie – stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie jako szósty prezydent II RP. Zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Miał 91 lat.
W Białymstoku, w związku z setną rocznicą urodzin Kaczorowskiego, m.in. otwarto okolicznościową wystawę na terenie kampusu uniwersytetu, gdzie jest gabinet z pamiątkami po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, a Muzeum Wojska wydało komiks o jego życiu.