Radio Białystok | Wiadomości | Nabożeństwo, koncerty, warsztaty muzyczne - Dni Kultury Gruzińskiej w Białymstoku
Koncerty, warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży a także gruzińskie tradycje i zwyczaje. W Białymstoku rozpoczynają się w czwartek (5.12 ) Dni Kultury Gruzińskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Można będzie poczuć namiastkę kraju o bogatej kulturze, pięknej muzyce i tańcach. Do Białegostoku przyjechali artyści grupy wokalnej Richi z Gori a także chór katedry narodzenia NMP w Gori. Gruzińskich śpiewaków można usłyszeć już w czwartek o godz. 17:00 w cerkwi św. proroka Eliasza w Białymstoku.
Dni Kultury Gruzińskiej organizuje parafia prawosławna pod wezwaniem św. proroka Eliasza w Białymstoku.
Plan Dni Kultury Gruzińskiej
5 grudnia – czwartek
17:00 – Nabożeństwo Całonocnego Czuwania – śpiewa Chór Katedry NNMP z Gori (Cerkiew św. proroka Eliasza)
6 grudnia – piątek
9:00 – Boska Liturgia w dniu pamięci św. męcz. Archimandryty Grzegorza Peradze – śpiewa Chór Katedry NNMP z Gori (Cerkiew św. proroka Eliasza)
17:00 – Warsztaty muzyczne – dla dzieci i młodzieży prowadzą artyści grupy wokalnej Richi z Gori (Parafia św. proroka Eliasza)
8 grudnia – niedziela
10:00 – Boska Liturgia – śpiewa Chór Katedry NNMP z Gori (Cerkiew św. proroka Eliasza)
17:00 – Koncert – występują Chór Katedry NNMP z Gori oraz Chóry Parafialne (Cerkiew św. proroka Eliasza)
9 grudnia – poniedziałek
9:40 – Prezentacja tradycji i obyczajów kultury gruzińskiej połączone z koncertem grupy wokalnej Richi (Aula Szkoły Podstawowej Nr 52 w Białymstoku)
To jedno z 12 najważniejszych świąt w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Prawosławni świętują w środę (4.12) Wprowadzenie do świątyni Bogurodzicy. Od tego dnia mogą już śpiewać kolędy.
Dawna liturgia św. Jakuba Apostoła odprawiona została we wtorek (5.11) w prawosławnej katedrze w Białymstoku. Jest ona uznawana jest za jedną z najstarszych znanych liturgii Kościoła powszechnego. Zgodnie z tradycją, celebrowana jest ona tylko raz do roku, w dzień pamięci apostoła Jakuba, pierwszego biskupa Jerozolimy.
Wierni Cerkwi prawosławnej w Polsce odwiedzają 2 listopada cmentarze, w cerkwiach odprawiane są liturgie i modlitwy za zmarłych. W ten dzień przypada bowiem w tym roku tzw. rodzicielska sobota - tradycyjny w prawosławiu czas wspominania tych, co odeszli.