Radio Białystok | Wiadomości | Prezes IPN Jarosław Szarek: mjr Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć
W ten sposób, dr Jarosław Szarek odniósł się do niedawnej uchwały białostockich radnych odbierającą ulicy imię majora. Tę decyzję unieważnił wojewoda podlaski.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że argumenty przeciw nazywaniu ulicy imieniem majora Szendzielarza są powtórzeniem teorii z czasów komunizmu.
Jeżeli sięga się po argumenty których używał Gomułka i jego ekipa, to myślę, że ci ludzie, którzy to używają oni siebie kompromitują. To już przecież jest wszystko zbadane, są dokumenty, opracowania historyczne. Trzeba do tego sięgać. Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" jest naszym bohaterem
- tłumaczy dr Jarosław Szarek. Prezes IPN podkreśla, że major Łupaszko oddał życie za wolną i niepodległą Polskę.
Stracił swój dom jak miliony naszych rodaków na Kresach. Jego walka była niezgodą na pozbawienie Polski niepodległości i takim ludziom należy się dzisiaj nasz szacunek i pamięć. My dzisiaj tę niepodległość mamy więc trzeba o nich pamiętać i ci ludzie, którym się major Łupaszko i jego żołnierze nie podobają też z tej wolności korzystają
- dodaje dr Jarosław Szarek. Ulicę na osiedlu Skorupy imieniem majora "Łupaszki" Rada Miasta nazwała w kwietniu 2018 r. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w tej radzie.
Będą prelekcje i spotkania z mieszkańcami województwa podlaskiego poświęcone bohaterom polskiego podziemia.
Trwa saga związana z białostocką ulicą majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Wydanym w poniedziałek (25.11) rozstrzygnięciem nadzorczym wojewoda podlaski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Białystok, dotyczącej zmiany nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską.
Są podstawy do stwierdzenia istotnego naruszenia zapisów Konstytucji. M.in. z tego powodu wojewoda podlaski wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały białostockich radnych.
Kolegium IPN wyraziło "głęboką dezaprobatę" wobec decyzji rad miejskich w Białymstoku i Żyrardowie, gdzie usunięto nazwy ulicy płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". To dwóch wielkich patriotów - przypomina Kolegium IPN.
To działania zmierzające do utworzenia w Białymstoku muralu Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W taki sposób działacze Młodzieży Wszechpolskiej chcą odpowiedzieć radnym Koalicji Obywatelskiej, którzy zdecydowali ostatnio o likwidacji nazwy ulicy, której patronem był major.
Rada Miasta Białystok przegłosowała w poniedziałek (28.10) zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Zdecydował jeden głos. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta. Duża grupa przeciwników zmiany przyszła na sesję.