Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka straż miejska może sprawdzić, czy dom jest wolny od czadu

Białostocka straż miejska może sprawdzić, czy dom jest wolny od czadu

23.11.2019, 09:56, akt. 09:59

Sprawdź, czy twój dom jest wolny od czadu - taką akcję rozpoczęła Straż Miejska w Białymstoku. Zgłoszeń od mieszkańców nie ma jeszcze zbyt wielu, ale już jedno z pierwszych kilkunastu okazało się uzasadnione, bo poziom stężenia toksycznego gazu był niebezpiecznie wysoki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Strażnicy miejscy w Białymstoku dysponują mobilnym laboratorium

Od ponad miesiąca strażnicy miejscy w Białymstoku dysponują mobilnym laboratorium (tzw. smogobus), które wyposażone jest m.in. w detektor wielogazowy. - Urządzenie odczytuje obecność czterech rodzajów gazów: siarkowodoru, tlenku azotu, lotnych związków organicznych oraz tlenku węgla - powiedziała rzecznik straży Joanna Szerenos-Pawilcz.

Źródłem tlenku węgla (CO), zwanego potocznie czadem, są m.in. piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki. Przy wadliwie działających urządzeniach lub w źle wentylowanym pomieszczeniach wysokie stężenie tego gazu jest śmiertelnym zagrożeniem.

Tlenek węgla jest bowiem bezwonny, bezbarwny i nie ma smaku. W zależności od stężenia oraz czasu wdychania skażonego powietrza może powodować ból głowy, mdłości, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Zgłoszenia strażnicy przyjmują pod numerem alarmowym 986

Dlatego Straż Miejska w Białymstoku rozpoczęła akcję sprawdzania poziomu tlenku węgla (czadu) w białostockich domach. Zgłoszenia przyjmuje pod numerem alarmowym 986. Na razie nie było ich jeszcze zbyt wielu, bo strażnicy przeprowadzili piętnaście takich kontroli. Ale w jednym przypadku okazało się, że w pomieszczeniu jest maksymalne stężenie CO dopuszczone przy przebywaniu tam do ośmiu godzin.

Takie maksymalne stężenie dopuszczone przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 35 ppm. Duże stężenie czadu (12000 ppm) jest w stanie zabić człowieka w ciągu kilku minut.

Od lat o zagrożeniach związanych z czadem przypomina również straż pożarna. Oprócz akcji edukacyjnej, popularyzuje ona instalowanie czujek tlenku węgla, które sygnalizują zbyt duże stężenie tego gazu w pomieszczeniach. Służby przypominają, że w przypadku czadu bardzo ważna jest prawidłowo działająca wentylacja i system kominowy, wymagające okresowych przeglądów.

Według statystyk Straży Pożarnej, podczas poprzedniej zimy odnotowano w całym kraju ponad 3,8 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Poszkodowanych zostało ponad 2 tys. osób, z czego 52 zmarły.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Inicjatywa dla Białegostoku chce szybszych działań miasta w walce ze smogiem

19.11.2019, 15:48

Działacze Inicjatywy dla Białegostoku domagają się od władz miasta szybszych działań w walce ze smogiem. We wtorek (19.11) w urzędzie miasta złożyli listę pytań o to, jakie działania są realizowane, by poprawić jakość powietrza w Białymstoku.


W Augustowie mimo wymiany pieców dalej jest smog. Alarmują miejscy radni

8.11.2019, 07:09

Samorządowcy zwracają uwagę, że mimo realizacji programów wymiany pieców, miasto wciąż ma poważne problemy ze smogiem. Proponują ulgi podatkowe dla tych, którzy wybrali ekologiczne rozwiązania oraz kary dla osób zadymiających miasto.


Białostocka Straż Miejska rozpoczęła akcję zimowej pomocy bezdomnym

4.11.2019, 13:25

W poniedziałek (04.11) Straż Miejska w Białymstoku rozpoczęła akcję "Zimowy Ratownik". Funkcjonariusze będą pomagali osobom bezdomnym przetrwać zimę.


Białostocka Straż Miejska walczy z czadem

30.10.2019, 18:22

Podejmują interwencję, kiedy mają sygnał o paleniu w piecach śmieci. Ale też mogą pomóc mieszkańcom. Strażnicy Miejscy w Białymstoku mogą na życzenie właścicieli skontrolować domowe kotłownie pod kątem stężenia tlenku węgla.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok