Radio Białystok | Wiadomości | W Augustowie lekarze rodzinni przejdą szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów

W Augustowie lekarze rodzinni przejdą szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów

23.11.2019, 08:39, akt. 08:45

Lekarze rodzinni są sprzymierzeńcami neurologów w profilaktyce udaru mózgu, dlatego neurolodzy uczą ich, na jakie problemy u pacjentów zwracać uwagę, by zapobiegać udarom. W sobotę (23.11) w Augustowie przejdą szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów.

Aycatcher, Fotolia.com
Aycatcher, Fotolia.com

Program realizuje Klinika Neurologii USK w Białymstoku

Program realizuje Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego USK w Białymstoku wspólnie z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego. Obejmuje on badania kilku tysięcy pacjentów w wieku 40-65 lat z trzech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, a także szkolenia dla lekarzy i konferencje.

Szef Kliniki Neurologii dr hab. Jan Kochanowicz podkreślił, że profilaktyka to najbardziej skuteczna metoda zabiegania wszystkim chorobom.

- Czynników ryzyka udaru mózgu jest kilkadziesiąt – wskazał. Wymienił np. otyłość, choroby sercowo-naczyniowe (zawał, migotanie przedsionków), miażdżycę, palenie papierosów i stosowanie innych używek, picie alkoholu, cukrzycę, nadciśnienie, brak ruchu. Ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem. Częściej udaru dostają mężczyźni. Nie bez znaczenia jest genetyka w rodzinie.

Udary mózgu są – co podkreślają lekarze – pierwszą przyczyną ciężkiej niepełnosprawności osób, które go doznają, i trzecią przyczyną śmierci.

W ramach programu profilaktyki chorób naczyń mózgowych chcemy dotrzeć do pacjentów, ale też do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dlatego też współpracujemy z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego, realizując program

- mówił dziennikarzom dr hab. Jan Kochanowicz na listopadowej konferencji prasowej n temat leczenia udaru metodą trombektomii mechanicznej (mechanicznego usunięcia skrzepu w naczyniu krwionośnym).

Klinika Neurologii USK leczy tą metodą jako jeden z siedemnastu objętych ministerialnym programem ośrodków w Polsce. Zabiegi refunduje NFZ.

Będzie przebadanych kilka tysięcy pacjentów

W ramach programu profilaktyki udaru zostanie przebadanych kilka tysięcy pacjentów z trzech województw, a lekarze rodzinni są szkoleni przez internistów, geriatrów i neurologów z USK z czynników ryzyka udaru i z tego, jak udarowi zapobiegać.

Kolejnym celem właśnie przekazanie informacji o udarze mózgu i o tym, że czas jest tutaj kluczowy - te magiczne cztery i pół godziny od wystąpienia objawów. Jeśli u naszych najbliższych wystąpią objawy, które wskazują na udar niedokrwienny mózgu, nie zwlekajmy, nie czekajmy aż przejdzie, aż ustąpi. To jest znak, że należy wezwać pomoc medyczną (...), ratownicy dostarczą nas do najbliższego oddziału udarowego

- podkreślił Jan Kochanowicz.

Specjaliści uważają, że aby wszystkie działania były skuteczne, lekarze rodzinni muszą współpracować.

Program profilaktyki chorób naczyń mózgowych jest dofinansowany z UE z programu POWER, Ministerstwa Zdrowia. Potrwa jeszcze przez rok. Podstawowe badania pacjentów z grupy ryzyka wystąpienia udaru mózgu wykonują lekarze rodzinni, potem na specjalistyczne badania - jeśli jest takie wskazanie u pacjentów z grupy ryzyka – przyjmuje ich poradnia przy Klinice Neurologii. Tam – poza kolejnością – przechodzą badania, np. tomografię, badania tętnic domózgowych i serca.

Jan Kochanowicz wyjaśnił, że chodzi o wczesne wykrycie osób z tzw. przejściowym udarem mózgu, czyli gdy objawy udaru ustąpią w ciągu 24 godzin. Badania mają pozwolić na znalezienie przyczyny udaru przejściowego (TIA). Dodał, że pacjenci najczęściej to bagatelizują, a - także lekarze rodzinni – powinni w rozmowach z pacjentami i w trakcie badań zwracać na to uwagę.

- U tego pacjenta już jest to symptom, że może wystąpić udar mózgu, który zaskutkuje śmiercią lub trwałym inwalidztwem – podkreślił.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


USK w Białymstoku realizuje ministerialny program leczenia udarów

7.11.2019, 15:49

Pierwsi pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku skorzystali z refundowanych przez NFZ zabiegów tzw. trombektomii mechanicznej, czyli udrażniania naczyń z zakrzepu w leczeniu udaru mózgu.


Otyłość a zawały i udary

4.06.2019, 09:09

Jednym z czynników ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu jest otyłość. Jak ją rozpoznać i leczyć mówić będzie prof. Lucyna Ostrowska, kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Udar mózgu

30.10.2018, 13:00

Czym jest udar mózgu, jakie są jego rodzaje, objawy i czynniki ryzyka?





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok