Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura nadal wnioskuje o areszt ws. korupcji na przejściu granicznym
Białostocka Prokuratura Okręgowa zaskarżyła postanowienie sądu, który nie uwzględnił jej wniosków o areszt sześciu osób podejrzanych o zorganizowaną działalność przemytniczą przez granicę z Białorusią. Wśród podejrzanych jest czterech czynnych funkcjonariuszy KAS.
O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Białymstoku zażaleń na postanowienia o odmowie aresztu, poinformował w piątek (22.11) rzecznik prokuratury Łukasz Janyst. Sąd planuje je rozpoznać w przyszłym tygodniu.
Wcześniej sąd rejonowy takich wniosków nie uwzględnił. Ocenił co prawda, że uprawdopodobnione jest popełnienie przestępstwa, ale jednocześnie uznał, że materiał dowodowy jest na tyle zebrany i zabezpieczony, iż nie ma obawy ewentualnego matactwa. Prokuratura wciąż stoi na stanowisku, że są jednak podstawy do zastosowania takiego środka zapobiegawczego.
Według ustaleń śledztwa, do którego dowody przez dłuższy czas zbierało Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów i policja, na drogowym przejściu granicznym z Białorusią w Połowcach (Podlaskie) działała zorganizowana grupa przestępcza, czerpiąca zyski z przemytu.
Sześciu podejrzanym śledczy postawili w sumie 26 zarzutów; dotyczą one okresu od sierpnia 2017 do maja 2018 roku i obejmują m.in. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, w skład której wchodzili także obywatele innego państwa, wręczanie i przyjmowanie łapówek w zamian za naruszenie przepisów prawa oraz niedopełnianie obowiązków służbowych, polegające na odstępowaniu - za korzyści majątkowe - od kontroli celno-skarbowych.
W związku ze śledztwem, administracja skarbowa wszczęła procedurę zawieszenia czterech funkcjonariuszy KAS, którym prokuratura postawiła zarzuty.
Zgodnie z ustawą o KAS, funkcjonariusza zawiesza się w pełnieniu obowiązków służbowych - na okres nie dłuższy niż 3 miesiące - w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub w sprawie o umyślne przestępstwo skarbowe. W uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia można przedłużyć do czasu zakończenia postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego.