Radio Białystok | Wiadomości | Wolne tempo wymiany pieców węglowych w Białymstoku
Po prawie trzech latach od ogłoszenia realizacji projektu, jest szansa, że jeszcze w tym roku niektórzy białostoczanie doczekają się wymiany pieców węglowych na gazowe.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To działanie urzędników, które ma poprawić jakość powietrza w mieście, choć zdaniem niektórych o zbyt małym zakresie, by było skuteczne.
Projekt dotyczy 450 domów, w połowie zamontowano już instalacje solarne, w połowie mają być piece gazowe. Mimo upływu prawie trzech lat od ogłoszenia tej realizacji - z powodu problemów z przetargiem, nie wymieniono jeszcze ani jednego pieca. Jednak - jak mówi Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku - "zawarte są już wszystkie umowy z mieszkańcami, teraz trwa weryfikacja techniczna w domach, a w grudniu ma rozpocząć się montaż pierwszych pieców."
Na razie nie wiadomo, czy będzie kolejna taka akcja. Choć zdaniem dr Katarzyny Sztop-Rutkowskiej z "Inicjatywy dla Białegostoku" dzieje się to zbyt wolno i sama wymiana pieców w takiej liczbie i w takim tempie niewiele pomoże. Jak wylicza: "jeśli co roku wymiana dotyczyłaby ponad 200 domów, a tak się nie dzieje, to potrzeba około 40 lat, by wymienić wszystkie ujęte w przeprowadzonej w Białymstoku inwentaryzacji".
Obecna wymiana pieców ma się zakończyć do końca października przyszłego roku. Wartość projektu to około 7 mln zł, a dofinansowanie dla każdej zakwalifikowanej osoby wynosi 85 procent.
Działacze Inicjatywy dla Białegostoku domagają się od władz miasta szybszych działań w walce ze smogiem. We wtorek (19.11) w urzędzie miasta złożyli listę pytań o to, jakie działania są realizowane, by poprawić jakość powietrza w Białymstoku.
Z Raportu Europejskiej Agencji Środowiska nt. jakości powietrza w Europie wynika, że prawie wszyscy Europejczycy mieszkający w miastach oddychają zanieczyszczonym powietrzem.
54 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego dostanie 27 różnych podmiotów na termomodernizację szkół, przedszkoli czy kościołów w Podlaskiem. Symboliczne czeki na te dotacje wręczono we wtorek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.
To jedyne takie miejsce w powiecie kolneńskim - w gminie Stawiski działa punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze".