Radio Białystok | Wiadomości | Powstała gra planszowa o pierwszym honorowym obywatelu Białegostoku - Józefie Piłsudskim
Gra planszowa związana z wizytą Józefa Piłsudskiego w Białymstoku 21 sierpnia 1921 roku, kiedy odebrał on honorowe obywatelstwo miasta - stworzyło Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zadaniem graczy jest organizacja wizyty Piłsudskiego w mieście - dzięki czemu poznają historię i zdobywają punkty.
Gra upamiętniająca marszałka Piłsudskiego
Gra "Honorowy Obywatel" będzie miała swoją promocję w niedzielę (17.11) w południe w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku - poinformowano w piątek na konferencji prasowej. Na rozgrywki zapraszani są rodzice z dziećmi.
Gra upamiętnia marszałka Józefa Piłsudskiego, który był pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku - mówił zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.
Ta gra w pewien sposób wspomina to wydarzenie, które miało miejsce 21 sierpnia 1921 roku, kiedy marszałek Piłsudski przybył do Białegostoku, był na meczu przy ul. Traugutta, później otrzymał tytuł honorowego obywatela w magistracie przy ul. Warszawskiej
- mówił Rafał Rudnicki. Powiedział też, że w grze trzeba wykazać się pewnym sprytem i wiedzą, aby zdobyć punkty, które pozwalają się przesuwać na planszy "punktów chwały". W jego ocenie, to dobry sposób, by właśnie poprzez grę poznawać historię i upamiętnić tamto wydarzenie.
"Honorowy Obywatel" to gra planszowo-karciana, która opisuje przygotowania przed wizytą Piłsudskiego. "Naczelnik Państwa przyjedzie rano, 21 sierpnia 1921 roku i, zanim odbierze tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku, weźmie udział w licznych uroczystościach. Gracze starają się zorganizować na jak najlepszym poziomie wszystkie zaplanowane punkty wizyty" - można przeczytać we wstępie do gry. Do zorganizowania jest 12 punktów; każdy gracz pobiera karty, dzięki którym może dane wydarzenie zorganizować lub też wziąć w nich udział, a także poznać fakty historyczne.
Wśród miejsc związanych z wizytą jest: dworzec kolejowy, Rynek Kościuszki, Pałac Branickich czy Koszary, a wśród punktów wizyty, oprócz nadania tytułu, także m.in. udział w meczu piłkarskim czy powitanie oraz pożegnanie Piłsudskiego na dworcu. Każdy gracz za organizację danego wydarzenia lub udział w nim zdobywa punkty i przesuwa się na planszy. "Grę wygrywa gracz, który na koniec będzie miał najwięcej punktów chwały i tym samym najbardziej zapisze się na kartach historii Białegostoku" - napisano w instrukcji.
Dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury, pod który podlega Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Grażyna Dworakowska mówiła, że gry planszowe są bardzo dobrym organizatorem czasu dla rodzin.
Gry na pewno wzmagają koncentrację, powodują, że poszerza się wiedza historyczna, w tym przypadku też walory edukacyjne mają, ale także łączą przez to pokolenia
- dodała Grażyna Dworakowska. W grę "Honorowy obywatel" a także inne historyczne gry planszowe będzie można zagrać w niedzielę. Organizatorzy zachęcają też do zabrania ze sobą swoich ulubionych gier by rozegrać je wspólnie.