Radio Białystok | Wiadomości | Mariusz Gromko został jednym z ośmiu sekretarzy Senatu
Podlaski senator z Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Gromko został jednym z ośmiu sekretarzy Senatu.
Izba wybrała też czterech wicemarszałków
Izba wybrała też czterech wicemarszałków - to Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (KO) Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL). Marszałkiem Senatu X kadencji został Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, jeden senator wstrzymał się od głosu
Zasiadający obecnie w Senacie Mariusz Gromko od 2006 roku działał w samorządzie. Był radnym w Białymstoku. Przez blisko dwie kadencje był również szefem klubu PiS w radzie miejskiej. W ostatnich wyborach ubiegając się o mandat senatora zdobył w okręgu nr 60 obejmującym Białystok, powiat białostocki i sokólski blisko 104,5 tys. głosów.
W senacie poza Mariuszem Gromką zasiada także dwóch senatorów z województwa podlaskiego. Obaj należą do Prawa i Sprawiedliwości. To Marek Komorowski i Jacek Bogucki.
Pozostali sekretarze Senatu to Rafał Ambrozik, Wiktor Durlak, Mariusz Gromko, Agnieszka Gorgoń-Komor, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Aleksander Szwed, Ryszard Świlski i Jerzy Wcisła.
Znane są już składy komisji senackich
Znane są już składy komisji senackich. Podlascy parlamentarzyści także będą uczestniczyć w ich pracach. Jacek Bogucki dołączył do dwóch zespołów - Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Mariusz Gromko będzie pracować w Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Marek Komorowski dołączyl do Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawczej.
W programie zastanawiamy się, kto zostanie marszałkiem Senatu, jaki będzie skład rządu, kogo opozycja wskaże jako kandydata na prezydenta. Jest też o szlakach komunikacyjnych, ponieważ ich tworzenie w regionie wzbudza sporo kontrowersji.
W Podlaskiem (okręg nr 24) najwięcej mandatów w wyborach do Sejmu - 8 zdobyło PiS, 3 Koalicja Obywatelska i po jednym PSL, SLD i Konfederacja - podała w poniedziałek (14.10) wieczorem Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku. W tym okręgu do podziału było 14 mandatów.
W wyborach Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Parlamentarzyści będą sprawować władzę przez najbliższe 4 lata.