Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem wzrasta zainteresowanie studiami pielęgniarskimi
To jeszcze nie jest rozwiązanie problemu, ale widać już pierwsze zwiastuny przełamania niekorzystnego trendu. W Podlaskiem zaczyna przybywać studentów pielęgniarstwa i osób, które po skończonych studiach chcą pracować w zawodzie.
Coraz mniej pielęgniarek stara się o dokumenty potwierdzające kwalifikacje by podjąć pracę za granicą
Z danych Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku wynika też, że coraz mniej pielęgniarek stara się o dokumenty potwierdzające kwalifikacje by podjąć pracę za granicą. Jest lepiej niż przed laty, ale sytuacja wciąż jest poważna, bo wciąż wiele pielęgniarek pracuje, choć już jest na emeryturze, a średnia wieku cały czas rośnie i obecnie wynosi 52 lata – mówi przewodnicząca izby pielęgniarek Cecylia Dolińska. Dodaje jednak, że dostrzegalne są też i pozytywne zmiany: po pierwsze znacznie wzrosła liczba studentów na kierunkach pielęgniarskich, bo znacznie zwiększono limity przyjęć. Po drugie tak zwane "zębalowe” podniosło pensje pielęgniarek. Po trzecie resort zdrowia oferuje stypendia najlepszym studentom pielęgniarstwa, które niemalże okrywają czesne.
Prywatna Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku to jedyna uczelnia w regionie, która oferuje takie stypendia – mówi rektor WSM profesor Lech Chyczewski. Dodaje, że wsparcie finansowe wypłacane jest nawet przez dwa lata po ukończeniu studiów pod warunkiem podjęcia pracy w publicznej ochronie zdrowia. Rektor dodaje, że od niedawna liczba zainteresowanych kierunkiem jest większa niż możliwości uczelni.
Duże zainteresowanie pielęgniarstwem odnotowuje UMB
Podobnie duże zainteresowanie pielęgniarstwem odnotowuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, gdzie po decyzjach resortu zdrowia niemal podwojono limity przyjęć. To cieszy, ale dopiero za kilka lat może się to przełożyć na zwiększenie liczby pielęgniarek w szpitalach - mówi prorektor do spraw kształcenia UMB profesor Adrian Chabowski.
W regionie pielęgniarki mogą kształcić się na 4 uczelniach. W dwóch białostockich limity przyjęć niemal podwojono, a zainteresowanie jest większe niż przygotowano miejsc. Zauważalne jest też to, że studia pielęgniarskie podejmuje wielu wykwalifikowanych ratowników medycznych, którzy traktują to jako atrakcyjną alternatywę do wykonywanego zawodu.
W Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku zarejestrowanych jest ponad 6,5 tysiąca pielęgniarek. Nadal jednak nie ma tak zwanej zastępowalności pokoleń i średnia wieku personelu rośnie. Dziś statystyczna pielęgniarka ma 52 lata.