Radio Białystok | Wiadomości | Kim jest patriota? - zapytaliśmy o to uczniów białostockiej podstawówki [sonda]
Spośród wszystkich dni w roku, to w Narodowe Święto Niepodległości najczęściej mówi się o patriotyzmie i patriotach. Z okazji Święta Niepodległości zapytaliśmy uczniów z jednej z białostockich szkół podstawowych, kim jest patriota?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak podkreślają eksperci, zmienia się to w jaki sposób ludzie manifestują swój patriotyzm. Niezmiennie chodzi jednak o miłość do Ojczyzny i wspólnoty, w której żyjemy.
Według historyka idei, filozofa, dr. Dariusza Gawina z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk patriotyzm wynosi się z domu, szkoły, lecz i z życia ze współobywatelami. Jego istotną częścią jest uczucie dumy, które może budzić przeszłość, teraźniejszość, ale także wyzwania przyszłości.
Naukowiec podkreśla, że jest wiele form wyrażania uczucia przywiązania i przynależności do wspólnoty - m.in. wywieszenie flagi, udział w oficjalnych uroczystościach, ale także w wydarzeniach mniej oficjalnych, jak np. bieg niepodległości czy gra miejska śladami przeszłości.
Wystawy, warsztaty dla dzieci, spacer historyczny - to propozycje, które z okazji Święta Niepodległości przygotowało Muzeum Wojska w Białymstoku.
Do aktywnego spędzania czasu w Święto Niepodległości zachęcają pracownicy Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Około 1,7 tys. osób wzięło udział w imprezie pod hasłem "Biegnę dla Niepodległej" w Białymstoku. To bieg uliczny, który w tym roku ma również upamiętniać stulecie odzyskania niepodległości przez Białystok - co miało miejsce w lutym 1919 roku.
Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku odbyły się w poniedziałek (11.11) główne podlaskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. W wystąpieniach podkreślano, że w sprawach niepodległości państwa nie powinno być podziałów czy sporów, a symbolika narodowa oznacza też szacunek dla innych.