Radio Białystok | Wiadomości | Trójka podlaskich radnych pożegnała się z sejmikiem - przenoszą się do parlamentu
Były kwiaty i podziękowania. Troje byłych już podlaskich radnych pożegnało się z kolegami z sejmiku, bo w listopadzie zasiądzie w parlamencie.
W wyborach 13 października do Sejmu z listy PiS-u dostała się dotychczasowa wiceprzewodnicząca sejmiku Aleksandra Szczudło. W sejmiku powinien zastąpić ją Krzysztof Kondraciuk. Był kolejny pod względem liczby zdobytych głosów w wyborach samorządowych na liście PiS w okręgu nr 4. Okręg ten obejmuje powiaty: bielski, siemiatycki, wysokomazowiecki, hajnowski i białostocki.
Poselski mandat zdobył w wyborach Stefan Krajewski z PSL. W sejmiku powinien go zastąpić Wojciech Grochowski, który startował w ubiegłym roku w okręgu wyborczym obejmującym Łomżę oraz powiaty: grajewski, zambrowski, kolneński i łomżyński.
Senatorem będzie wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Marek Komorowski z PiS. Po nim mandat radnego ma objąć Piotr Modzolewski, który wcześniej musi wyrazić na to zgodę. To on, po Komorowskim, był kolejny na liście PiS pod względem liczby zdobytych głosów w wyborach samorządowych w 2018 roku w okręgu wyborczym nr 3 obejmującym Łomżę oraz powiaty: grajewski, zambrowski, kolneński i łomżyński.
Cztery nowe osoby będą w sejmiku województwa podlaskiego i Radzie Miasta Białegostoku. Zastąpią radnych, którzy dostali się do parlamentu.
W Podlaskiem (okręg nr 24) najwięcej mandatów w wyborach do Sejmu - 8 zdobyło PiS, 3 Koalicja Obywatelska i po jednym PSL, SLD i Konfederacja - podała w poniedziałek (14.10) wieczorem Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku. W tym okręgu do podziału było 14 mandatów.
W wyborach Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Parlamentarzyści będą sprawować władzę przez najbliższe 4 lata.
W Podlaskiem PKW publikuje dane z 961 na 961 obwodowych komisji wyborczych.