Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Ikon w Supraślu wzbogaciło się o dwa wyjątkowe zabytki
Muzeum Ikon w Supraślu za ponad 400 tysięcy złotych kupiło między innymi cenne XVII-wieczne ikony.
To wizerunki Świętego Archanioła Michała oraz Proroka Arona, które do 1944 roku umieszczone były w przegrodzie ołtarzowej cerkwi pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. Pod koniec II Wojny światowej świątynia została zburzona przez hitlerowskie wojska.
Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury (175 tysięcy) i z budżetu województwa podlaskiego (233 tysiące) za ponad 400 tysięcy złotych supraskie Muzeum Ikon kupiło w sumie 30 fragmentów szesnastowiecznej polichromii oraz dwie siedemnastowieczne ikony. To obecnie nieliczne zabytki pochodzące z supraskiej świątyni, jakie się zachowały do dziś. Do tej pory opiekowała się nimi parafia prawosławna w Topilcu.
Muzeum Ikon mieszczące się w dawnym pałacu archimandrytów monasteru Supraskiego ma w planie utworzenie nowej części wystawy – Sali Podlasie – gdzie będą wyeksponowane zakupione ikony. Będzie to część wydzielonej kolekcji reprezentującej dziedzictwo kulturowe i religijne ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Wernisaż nowej części ekspozycji uświetni planowany z okazji 70-lecia Muzeum Podlaskiego w Białymstoku weekend jubileuszowy 6–8 grudnia w Muzeum Ikon w Supraślu.
Anioły inspirowane sztuką ikony oglądać możemy w Galerii Sztuki przy Nowym Świecie w Białymstoku.
W ramach Nocy Muzeów w Muzeum Ikon w Supraślu odbyła się inauguracja sali im. prof. Jerzego Nowosielskiego "Nowosielski – malarz ikon. Kanon a współczesność".
Współczesne ikony twórców z Polski i Ukrainy zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu. Zostaną włączone do nowej muzealnej kolekcji ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku.