Radio Białystok | Wiadomości | Odroczona sprawa odwoławcza ws. zabójstwa dziecka w Ełku
Konieczne jest uzupełnienie postępowania dowodowego - ocenił w środę (23.10) Sąd Apelacyjny w Białymstoku i odroczył rozprawę odwoławczą w procesie młodego mieszkańca Ełku oskarżonego o znęcanie się i zabójstwo swego dwumiesięcznego syna. W pierwszej instancji zapadł wyrok 25 lat więzienia.
Sąd odwoławczy rozpoznaje apelację złożoną przez obrońcę oskarżonego. Adwokat domaga się uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do rozpoznania w pierwszej instancji.
Podobnie jak przed Sądem Okręgowym w Suwałkach, rozprawa apelacyjna została w całości utajniona. Sąd wziął tu pod uwagę dobra osobiste matki dziecka. Potem zdecydował, że konieczne jest uzupełnienie postępowania dowodowego; sprawę odroczył do końca listopada.
Do tragedii doszło pod koniec 2017 roku w Ełku. W połowie listopada dziecko trafiło do szpitala z rozległymi obrażeniami. Prokuratura Rejonowa w Ełku postawiła wówczas ojcu dziecka zarzut znęcania się nad synem i spowodowania u niego obrażeń zagrażających życiu. 25-letni wówczas mężczyzna został aresztowany.
Dwa tygodnie później niemowlę zmarło w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W związku ze śmiercią chłopca śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Po sekcji zwłok postawiła mężczyźnie zarzut zabójstwa.
Sekcja zwłok wykazała u chłopca pęknięcie czaszki, uszkodzenie mózgu i pękniętą piszczel. Niemowlę miało połamanych 10 żeber i stłuczone płuco.
Z ustaleń śledczych wynikało, że 15 listopada 2017 r. ojciec opiekował się synem pod nieobecność w domu 18-letniej matki. To on wezwał pogotowie. Dwumiesięczne niemowlę w ciężkimi stanie, z obrażeniami mogącymi wskazywać na pobicie, trafiło najpierw do szpitala w Ełku. Stamtąd śmigłowiec przewiózł je na oddział intensywnej opieki medycznej szpitala w Białymstoku, gdzie lekarze walczyli o jego życie. O stanie dziecka policję powiadomił personel ełckiego szpitala.
Oskarżony nie przyznał się do zabójstwa. Był wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu.