Radio Białystok | Wiadomości | Biedronki azjatyckie w Białymstoku - próbują dostać się do mieszkań
Nie dość, że masowo próbują dostać się do mieszkań, to potrafią także ugryźć. Podczas gdy biedronki azjatyckie uprzykrzają życie części mieszkańców Białegostoku, to pozostała część ich nigdy nie widziała. Czy mamy do czynienia z inwazją tego gatunku?
Od kilku lat można zaobserwować w Polsce, ale też samym Białymstoku zjawisko inwazji obcego gatunku biedronki. Gatunek azjatycki konkuruje z naszymi rodzimymi siedmio- czy dwukropkami ponieważ zajmuje podobną niszę. Zdecydowanie, ta biedronka azjatycka staje się najczęściej spotykanym gatunkiem biedronki. Jest bardzo ciekawa, bo jest bardzo zmienna w ubarwieniu. Natomiast nigdy nie ma takiego regularnego wzoru. Mogą być żółte, mieć wiele kropek, bądź żadnych. Cechą charakterystyczną jest też widoczny tuż za głową wzór w kształcie litery "M"
- mówi prof. Marcin Sielezniew z Instytutu Biologii UwB.
Jednak insekty z Azji zwracają uwagę mieszkańców nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim uciążliwym zachowaniem.
- Widziałam na balkonie może z dwadzieścia takich biedronek. Są podobne do naszych, ale trochę inaczej wyglądają, są bardziej pomarańczowe i mają więcej kropek. Są też agresywne, nie można ich przegonić, wpychają się do środka - mówi jedna z mieszkanek bloku przy ul. Akademickiej w Białymstoku.
Jej sąsiadka, natomiast mówi, że problem zna jedynie z internetu, a mieszka tuż obok i nie widziała żadnych biedronek, nawet tych tradycyjnych.
- To jest ciekawy problem badawczy. Ciężko powiedzieć, co decyduje, że biedronki wybierają takie miejsca a nie inne. Musi im odpowiadać dany mikroklimat - dodaje Marcin Sielezniew.
Owady potrafią także ugryźć i wydzielają chemiczną, niezbyt przyjemnie pachnącą substancję. Jednak nie powinno to stanowić większego zagrożenia dla zdrowia czy życia alergików - zapewniają alergolodzy.
Biedronki azjatyckie do Polski dotarły z zachodu Europy. Sprowadzono je w celu tępienia mszycy, jednak gatunek wymknął się spod kontroli. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano je 13 lat temu w Poznaniu.