Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku będzie badał wody m.in. rzeki Mekong

Prof. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku będzie badał wody m.in. rzeki Mekong

17.10.2019, 13:30, akt. 13:39

Badania hydrologiczne w deltach tropikalnych rzek południowo-wschodniej Azji, przede wszystkim w delcie Mekongu na terenie Wietnamu, będzie prowadził prof. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku - poinformowała w czwartek (17.10) uczelnia.

Prof. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku będzie badał wody m.in. rzeki Mekong, źródło: z archiwum prywatnego profesora
Prof. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku będzie badał wody m.in. rzeki Mekong, źródło: z archiwum prywatnego profesora

Badania potrwają do kwietnia 2020 roku

Naukowiec będzie prowadził badania w ramach projektu finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej; potrwają one od połowy października br. do kwietnia 2020 roku.

Prof. Górniak będzie analizował parametry chemiczne i biologiczne w delcie Mekongu, które nie są dobrze rozpoznane, a - jak uważa naukowiec - zachodzą tam zjawiska "dość intrygujące".

Wody w delcie okresowo mają cechy morskie, a nieraz typowo rzeczne, czyli woda zmienia swój charakter: raz jest w niej woda słona, a w innym czasie słodka. To dlatego, że w delcie Mekongu pływy morskie są niezwykle silne i sięgają nawet do 300 km w głąb lądu. W efekcie delta stanowi niezwykle dynamiczny układ, którego parametry chemiczne zmieniają się dość istotnie nie tylko sezonowo, nawet w układzie dobowym

- powiedział Andrzej Górniak cytowany w komunikacie uczelni przesłanym w czwartek mediom.

Według naukowca Mekong jest chemicznie dość czysty

Według naukowca Mekong, mimo że jest najdłuższą rzeką w południowo-wschodniej Azji, jest chemicznie dość czysty. - W wodzie nie ma zbyt wiele rozpuszczonych substancji potrzebnych roślinom (azotu czy fosforu). Jest za to dużo naturalnej, koloidalnej zawiesiny, nadającej rzece brudnożółty kolor. Mimo to namorzyny, czyli roślinność przybrzeżna w delcie, produkują wielkie ilości masy organicznej, porównywalne do lasów Amazonii. Nie do końca wiemy, jak to się dzieje - opisał.

Andrzej Górniak zwrócił przy tym uwagę, że dotychczasowe badania w większości były prowadzone albo znacznie powyżej delty, albo już poniżej ujścia rzeki, w morzu. Polski naukowiec zamierza analizować sezonowe i dobowe zmiany jakości materii organicznej przemieszczającej się wodami w delcie Mekongu. Będzie to porównywał z badaniami, które wykona w kilku sąsiednich deltach tropikalnych rzek południowo-wschodniej Azji, m.in. Irawadi w Birmie i Rzeki Czerwonej w pobliżu Hanoi.

Zdaniem profesora badanie tych rzek jest ważne, bo zmieniają się one pod wpływem globalnych zmian klimatycznych. Wymienił, że wynikiem tego jest m.in. to, iż monsuny coraz słabiej zasilają koryta słodką wodą, delty natomiast kurczą się, zalewane stopniowo wodą z podnoszących swój poziom oceanów i mórz.

W efekcie gleby delt w coraz większym stopniu podlegają zasoleniu, co rodzi problemy dla tamtejszego rolnictwa. Okresowo tropikalne tajfuny radykalnie zmieniają środowisko, często dewastując ludzkie zabudowy i infrastrukturę. Azjatyckie kraje szybko rozwijając się, potrzebują znacznych ilości energii elektrycznej i coraz silniej forsowane są budowy na tych rzekach wielkich zapór wodnych

- dodał Andrzej Górniak.

Naukowiec uważa, że wyniki jego badań pomogą m.in. ocenić ryzyko i przewidzieć ewentualne następstwa takiej ingerencji, jak budowa zapór, w ekosystemy rzeczne.

Wyjazd badawczy prowadzony jest w ramach wymiany bilateralnej naukowców między Polską i Wietnamem. Jednostkami goszczącymi prof. Górniaka - jak informuje białostocka uczelnia - będą: University of Science Ho Chi Minh City, Department of Oceanography, Meteolorology and Hydrology oraz Dong Thap University w Cao Lanh.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 9 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku

10.10.2019, 07:53

Ponad 9 tys. studentów rozpoczęło w czwartek (10.10) nowy rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku. Władze uczelni podkreślają, że to wyjątkowy rok - w nowej strukturze i z nowymi wyzwaniami, jakie niesie Ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce.


prof. Robert Ciborowski [wideo]

10.10.2019, 07:47

- Weźmy najlepsze czasopismo na świecie. Publikujemy tam artykuł. Ile osób go przeczyta? Z 10 pewnie, razem z edytorem. Natomiast jak opublikujemy artykuł na portalu społecznościowym, to przeczyta go 10 tys. I co jest bardziej wartościowe?


Ponad 228 tys. euro dla UwB na realizację międzynarodowego projektu

9.10.2019, 17:56

Uniwersytet w Białymstoku został liderem międzynarodowego projektu badawczego dotyczącego młodzieży.


UwB zaprasza maturzystów na bezpłatny kurs z matematyki

30.09.2019, 06:14

Bezpłatny kurs przygotowujący do matury z matematyki organizuje wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku.


Blisko 38 mln zł będzie kosztowała budowa biblioteki i planetarium UwB

24.09.2019, 13:42

Blisko 38 mln zł będzie kosztowała budowa gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku i obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium. Obiekty te - jak mówią władze uczelni - będą służyły zarówno środowisku akademickiemu, jak i mieszkańcom.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok