Radio Białystok | Wiadomości | Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w ćwiczeniach "Obronne Podlasie 2019"
Ponad pół tysiąca osób z blisko 30 instytucji wzięło udział w - przeprowadzonych w czwartek (03.10) w Podlaskiem - wojewódzkich ćwiczeniach "Obronne Podlasie 2019". Sprawdzano gotowość do działań i zdolność do ewakuacji na wypadek np. zamachu terrorystycznego.
Główne zadanie - ewakuacja ludzi
Głównymi zadaniami była ewakuacja ludzi zarówno drogami, jak i koleją. W pierwszym przypadku transport zapewniła spółka PKS NOVA samorządu województwa, której autobusami przewieziono ok. stu osób z terenu gminy Sejny najpierw do Stawisk, a później - po rozdzieleniu ewakuowanych - do trzech gmin powiatu kolneńskiego. Rolę ludności cywilnej odegrali studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.
W przypadku ewakuacji kolejowej pociągami podlaskiego oddziału Przewozów Regionalnych POLREGIO w porozumieniu z PKP PLK, ćwiczenia rozpoczęły się w Szypliszkach i Puńsku, skąd autokarami ewakuowani zostali przewiezieni do pociągu podstawionego w Trakiszkach. Stamtąd ok. stu osób (uczniów dwóch szkół w Łomży) dojechało pociągiem do stacji kolejowej w Sokołach, gdzie - wedle założeń - część osób została zakwaterowana w szkole, a część przewieziona do Wysokiego Mazowieckiego. Pozostałe ok. 50 osób pojechały pociągiem do Kołaków Kościelnych, by autokarem trafić do gminy Rutki.
W ćwiczeniach brali udział przedstawiciele 26 instytucji, m.in. samorządy, policja, straż pożarna, Straż Graniczna, obrona cywilna kraju, wojska obrony terytorialnej, Straż Ochrony Kolei. Każda z nich miała swoje zadania do wykonania, np. policja zabezpieczała trasy przejazdów, ale też mienie z miejsc, z których ewakuowano ludzi.
Ćwiczący wypracowywali optymalne procedury decyzyjne Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podczas rozwiązywania problemów wynikających z zagrożenia organów administracji publicznej zamachami terrorystycznymi, sabotażowymi i działaniami hybrydowymi. Ponadto było to sprawdzenie przepływu informacji podczas współpracy ze środkami masowego przekazu
- podał Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.
Na briefingu w Sokołach, gdzie spotkali się przedstawiciele różnych służb, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że to jedne z największych, jeśli nie największe w ostatnim czasie, takie ćwiczenia w kraju. - Mają one nam określić zasady współdziałania tego elementu pozamilitarnego, w sytuacjach podwyższonej gotowości do działań obronnych. Ćwiczymy różne elementy z tym związane - mówił Bohdan Paszkowski.
Wyraził nadzieję, że tak duże ćwiczenia pozwolą wypracować lepsze metody współdziałania różnych instytucji i ewentualnie dokonać korekt w dokumentach regulujących współdziałanie służb i instytucji pozamilitarnych z obronnością. Przedstawiciele służb i samorządowcy podkreślali, że kluczowa była możliwość sprawdzenia w praktyce współpracy na wypadek zagrożenia.