Radio Białystok | Wiadomości | Sokółka i Grodno połączyły siły - powstał "Szlak Tyzenhauza"
Ma promować dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze województwa podlaskiego oraz obwodu grodzieńskiego na Białorusi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Sokółce konferencją naukową zainaugurowano projekt "Szlakiem Tyzenhauza". Była to również okazja do dyskusji o tym, jak usprawnić działanie turystyki transgranicznej.
- Głównym założeniem jest remont kamienic Tyzenhauza, który projektował miasto Grodno i Sokółkę. Prace remontowe trwają w Sokółce od kilku miesięcy. S Grodnie ruszą za około 2 miesiące prace remontowe. Zależy nam na tym, żeby Grodno i Sokółka były rozpoznawalne nie tylko w obu miastach, ale przede wszystkim w Europie i na świecie - mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.
Oprócz remontu zabytkowych kamienic, projekt zakłada również warsztaty, plenery malarskie czy powstanie szlaku rowerowego.
Ta inwestycja ma zwiększyć atrakcyjność gospodarczą regionu, jednocześnie ma skończyć się uciążliwy dla mieszkańców Sokółki przeładunek węgla na terenie przedsiębiorstwa Barter.
Złożenie kwiatów na grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, msza święta i apel pamięci pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W Sokółce odbyły się uroczystości w 99. rocznicę Bitwy Niemeńskiej.
Zabytkowa kamienica w Sokółce będzie wyremontowana. Burmistrz miasta Ewa Kulikowska podpisała umowę z firmą Remontdom, która odnowi budynek.
To promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego pogranicza polsko-białoruskiego. Władze gminy Sokółka oraz miasta Grodno realizują wspólnie projekt Szlak Tyzenhauza.