Radio Białystok | Wiadomości | Wegetarianizm – moda czy zdrowy styl życia?
Dla jednych to moda, dla innych filozofia czy też zdrowy styl życia. 1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu.
Dieta wegetariańska ma wiele plusów i minusów - zaznaczają eksperci. Zapewnia zwiększenie ilości błonnika, witamin, potasu, magnezu i nienasyconych kwasów tłuszczowych, co pozwala poprawić stan zdrowia. I chociaż coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa lub stopniowo je ogranicza, specjaliści przypominają, że dieta bezmięsna może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.
Niedobór cennych witamin i minerałów
Diecie wegetariańskiej zarzuca się przede wszystkim brak białka zwierzęcego oraz niedobór witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W zależności od rodzaju stosowanej diety, największe jest zagrożenie niedoborem witaminy B12, wapnia i żelaza.
Faktycznie, posiłki bezmięsne nasz organizm trawi szybciej, odciążamy pracę wątroby i nerek. Natomiast kiedy mamy do czynienia z długotrwałą dietą wegetariańską na pewno nie należy zapomnieć o odpowiedniej suplementacji - zwłaszcza witamin z grupy B, ponieważ nie wszystkie witaminy z grupy B odnajdziemy w roślinach. Witamina B12 odpowiada za prawidłowy rozwój systemu nerwowego, prawidłową pracę serca i wątroby. Jej niedobór może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń w obrębie całego organizmu, na przykład do stanów depresyjnych. Chroniczne zmęczenie jest również wywołane między innymi niedoborem witamin z grupy B. Nasz organizm nie jest przystosowany do jedzenia tylko i wyłącznie roślin. Do prawidłowego rozwoju potrzebne jest też białko, które zawarte jest w mięsie - mówi dietetyk Beata Polecka.
Przede wszystkim zbilansowana dieta
Wegetarianizm jest zdrowy wtedy, kiedy z wielką rozwagą przystąpimy do komponowania swojego jadłospisu. Wyłączając z diety produkty mięsne, musimy zadbać o wprowadzenie do diety zamienników, które dostarczą nam określonych składników odżywczych. Wartościowe białko znajdziemy np. w roślinach strączkowych takich jak groch, fasola lub soja. Rośliny strączkowe są jednocześnie bogatym źródłem żelaza, którego szukać możemy również w większości zielonych warzyw np. w szpinaku.
Podstawą zdrowej diety wegetariańskiej są duże ilości warzyw, owoców, orzechów, produktów zbożowych, a w zależności od jej wariantów także przetworów mlecznych i jaj.
Dieta bezmięsna nie dla każdego?
Jak podkreśla dietetyk Beata Polecka - wegetarianizm nie jest dobrą opcją dla kobiet w ciąży, matek karmiących, małych dzieci oraz osób starszych. Każda dieta powinna być mądrze stosowana, należy pamiętać też o wykonywaniu regularnych badań.
Z miłości do zwierząt
Wegetarianką jestem od 13 lat. Pozbyłam się wielu problemów zdrowotnych, między innymi alergii, skóra mi się oczyściła, nie choruję. Zrezygnowałam z jedzenia mięsa z powodów etycznych i moralnych - nie potrafię sama zabić zwierzęcia, nie każę komuś tego zrobić, wręcz przeciwnie - do zwierzęcia się chętnie przytulę i pomogę jeżeli jest ranne, w potrzebie - mówi białostocka wegetarianka.
Światowy Dzień Wegetarianizmu został ustanowione w 1977 przez Międzynarodową Unię Wegetariańską. Według badań blisko połowa Polaków ogranicza jedzenie mięsa, ale tylko 2 proc. badanych wykluczyło je całkowicie ze swojej diety.