Radio Białystok | Wiadomości | Rejestracja potencjalnych dawców szpiku dla 11-letniego Dominika
Ta akcja ma pomóc synowi funkcjonariusza Straży Granicznej w Kuźnicy, ale też i innym chorym.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Akcja dwudniowa
W dwóch białostockich galeriach handlowych - w Atrium Biała i w Alfie - można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Akcja pod hasłem "Pomaganie nie ma granic!" odbywa się w sobotę i niedzielę w godz. 9:00-20:00. Organizuje ją Podlaski Oddział Straży Granicznej wspólnie z Fundacją DKMS.
Podlascy funkcjonariusze SG chcą pomóc 11-letniemu Dominikowi, synowi ich kolegi, który jest ciężko chory i potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego.
Rejestracja szybka i bezbolesna
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
Rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego zajmuje około 10 minut, jest bezbolesna i bardzo łatwa - wstępny wywiad medyczny, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Wystarczy znać swój numer PESEL.
Fundacja DKMS działa od 2009 roku jako niezależna organizacja typu non-profit. Do tej pory zarejestrowała i przebadała ponad 1,5 mln potencjalnych dawców. Ponad 7 tys. osób oddało już swoje komórki macierzyste, ratując życie.
Fundacja "Naszpikowani" poszukuje dawców szpiku, a swoimi różnymi działaniami promuje ideę dzielenia się tym wyjątkowym darem. Często organizują w tym celu różne akcje, by wyjść naprzeciw potencjalnym dawcom.
Warunkowe umorzenie postępowania - taki, prawomocny już wyrok, zapadł w czwartek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku w procesie dwojga lekarzy oskarżonych o nieumyślne narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.