Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - nie bój się pomagać
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy ustanowiono w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ten dzień ma zwrócić naszą uwagę, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i nasza postawa wobec osób, które potrzebują pomocy.
Najczęstszym błędem jest przede wszystkim obojętność. Ludzie nie zwracają uwagi, że ktoś obok nich może potrzebować pierwszej pomocy. Może być to osoba chora na cukrzycę, a jej świadomość w tym momencie jest obniżona. Ludzie przebywając obok takiej osoby myślą, że jest to osoba pijana. Pamiętajmy, że osoba pijana może potrzebować pomocy. Takie osoby są narażone na zachłyśnięcie się wymiocinami i zatkanie dróg oddechowych, co powoduje utratę życia - mówi ratownik medyczny, koordynujący pracę Zakładu Pomocy Doraźnej w Białymstoku Ryszard Hodun.
Czy potrafimy udzielić pierwszej pomocy bez przygotowania? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Natomiast w niedzielę (15.09) na białostockich Plantach od 13:00 do 20:00 ratownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku będą zachęcali białostoczan do głosowania na projekt zakupu motoambulansu w ramach budżetu obywatelskiego. To byłby kolejny motocykl w naszym województwie, wykorzystywany w pracy ratowników medycznych. Ten sprzęt pozwoli dotrzeć ratownikom na miejsce zdarzenia szybciej niż ambulansem.
Będą prowadzić także akcję informacyjną połączoną z pokazami udzielania pierwszej pomocy i innymi atrakcjami, m.in. mierzeniem poziomu cukru.
37-letni suwalczanin zmarł, mimo że karetka pogotowia przyjeżdżała do niego trzy razy.
Małgorzata Sadlak jest nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej. Wykonując przez 30 lat pracę zawodową, tylko kilkukrotnie była na zwolnieniach lekarskich. Całe swoje życie poświęciła pasji - niesieniu kaganka oświaty najmłodszym.
Specjalne potrzeby edukacyjne, pomoc psychologiczno-pedagogiczna, IPET, zindywidualizowana ścieżka kształcenia - takich i i wielu innych trudnych pojęć uczą się nauczyciele i rodzice niepełnosprawnych uczniów. W programie przypominamy, co kryje się za tymi pojęciami.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczyna rekrutację do kolejnej edycji Uniwersytetu Zdrowego Seniora.