Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze wnioski o 500 + dla osób niesamodzielnych wpłynęły już do białostockiego oddziału ZUS
Ponad 700 osób w województwie podlaskim złożyło już wnioski o dodatkowe pieniądze z ZUS-u.
Chodzi o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. By je otrzymać - nie wystarczy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Niezbędne są inne dokumenty.
- Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Może to być również wydane przed pierwszym września 1997 roku orzeczenie komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do pierwszej grupy inwalidów, jeżeli oczywiście nie upłynął okres na jaki orzeczenie zostało wydane - przypomina rzecznik prasowy białostockiego oddziału ZUS - Katarzyna Krupicka.
Osoby, które nie mają takich dokumentów - do wniosku muszą dołączyć wydane przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia, a także inne dokumenty - dodaje Katarzyna Krupicka.
- Mogą to być: karta badań profilaktycznych, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Co ważne, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z powodu wieku ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny - mówi Katarzyna Krupicka.
Rozpatrywanie wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych ZUS rozpocznie od października.
Coraz więcej podlaskich emerytów i rencistów dostaje świadczenia z ZUS-u na konto w banku. Według najnowszych danych jest to już ponad 76 proc. świadczeń.
Od września emeryci lub renciści będą mogli mniej dorobić do świadczeń z ZUS-u. Za kilka dni zmieniają się stawki, które będą obowiązywać przez najbliższe trzy miesiące.
Pracownicy ZUS-u coraz częściej kontrolują osoby, które przebywają na zwolnieniach lekarskich. Większe są również kwoty wstrzymanych zasiłków. Tak wynika z danych białostockiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.