Radio Białystok | Wiadomości | Festyn Archeologiczny w Zbuczu
Walki średniowiecznych wojów, rzemiosło ludowe, tradycyjne wyrabianie odzieży i potraw, a także lokalny folklor muzyczny to wszystko można było zobaczyć na Festynie Archeologicznym w Zbuczu, w gminie Czyże.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Festyn odbywa się już czternasty raz w otoczeniu średniowiecznych wałów obronnych grodziska z IX wieku.
Chętni mogli wziąć udział w warsztatach wyrobu biżuterii, kuchni średniowiecznej, pisania gęsim piórem, czerpania papieru czy średniowiecznego hafciarstwa. Można też było budować gród z piasku, spróbować strzelania z łuku i rzutu podkową do beczki.
Festyn Archeologiczny w Zbuczu organizuje gmina Czyże wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku.
Paleniska, pozostałości pieców, jam zasobowych i dołków posłupowych, które niegdyś utrzymywały konstrukcje - odkryli archeolodzy w Sacharewie obok Hajnówki w Puszczy Białowieskiej. Na relikty osady sprzed 2 tys. lat natrafiono dzięki... pracy kretów.
Około 130 grobów znaleźli drogowcy podczas modernizacji drogi krajowej nr 66. W okolicach wsi Paszkowszczyzna, Topczykały, Koszki, pod asfaltem odkryto nieznane cmentarzysko datowane na XVI-XVIII w.
Tworzą ją plansze z informacjami o dziejach tego wojowniczego bałtyjskiego plemienia oraz archeologiczne zabytki pochodzące z muzeów w Warszawie, Olsztynie i w Suwałkach.