Radio Białystok | Wiadomości | Suwalczanie uczcili 39. rocznicę Porozumień Sierpniowych
autor: Jakub Mikołajczuk
Działacze Solidarności, politycy i samorządowcy z regionu złożyli kwiaty w sobotę (31.08) pod suwalskim Dębem Wolności. Uczcili w ten sposób 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.
Przewodniczący rady suwalskiego oddziału NSZZ Solidarność Zdzisław Koncewicz przypomniał, że mieszkańcy Suwalszczyzny od początku wspierali idee Solidarności.
- Strajki w województwie suwalskim zaczęły się już w sierpniu, a wśród strajkujących na Wybrzeżu nie zabrakło przedstawicieli naszego regionu, jak braci Butkiewiczów - Andrzeja i Maćka. I choć Międzyzakładowy Komitet Solidarności powstał w Suwałach dopiero w listopadzie, od razu przystąpił do realizacji demokratycznych i samorządowych idei tego ruchu - podkreśla Zdzisław Koncewicz.
Uczestniczący w uroczystościach wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński zwracał uwagę, że dzieło Solidarności trzeba kontynuować, a o jej roli przypominać.
- Mur Berliński nie zostałby zburzony, gdyby nie Solidarność. Zapomina się niestety o tym często w Europie, że scalenie Wschodu i Zachodu nie udałoby się bez tego wielkiego dzieła Solidarności, bez tych osób, które narażały się na represje, na zwolnienia z pracy, na więzienie i w końcu także na śmierć - mówi Jarosław Zieliński.
Łącznie w strajkach w ówczesnym województwie suwalskim wzięło udział 15 tysięcy pracowników z 61 zakładów.
Związkowcy w rocznicę Porozumień Sierpniowych złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą przy ul. Lipowej 20 w Białymstoku.
Odchody zaczną się o godz. 18 mszą świętą w konkatedrze pw. św. Aleksandra.
Specjalną uchwałę w tej sprawie podjął regionalny zarząd związku.
W programie o wzroście płacy minimalnej m.in. w budżetówce oraz o związkach zawodowych i prawie do strajku w służbach mundurowych.