Radio Białystok | Wiadomości | Związkowcy świętują 39. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność"
Przemarsz pocztów sztandarowych, msza i poświęcenie Groty Matki Bożej Fatimskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tak w Czarnej Białostockiej działacze i sympatycy "Solidarności" uczcili 39. rocznicę utworzenia związku zawodowego.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Świętej Rodziny. Po niej kapłani poświęcili Grotę Matki Bożej Fatimskiej, przy której jest tablica upamiętniająca utworzenie "Solidarności".
- Zdaje się, że to wczoraj wszystko było. A to było 39 lat temu. Powstanie Solidarności w 1980 roku przyczyniło się do zmian, które nastąpiły w 1989 roku w Polsce i w Europie. Ta radość obalenia straszliwego systemu była ogromna, bo spowodowała, że zaczęliśmy być sobą, zaczęliśmy być Polakami i to jest najważniejsze - mówi przewodniczący podlaskiej "Solidarności" Józef Mozolewski.
Ogólnopolski związek zawodowy "Solidarność" powstał w 1980 roku dla obrony praw pracowniczych. Do 1989 roku był również jednym z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi.
Podlaska "Solidarność" apeluje do prezydenta Białegostoku, by wycofał zgodę na Marsz Równości.
Dziewiętnaście osób uhonorowano w środę (29.05) w Białymstoku nadanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżami Wolności i Solidarności za walkę z systemem komunistycznym. Odznaczania wręczył wiceprezes Instytutu Jan Baster.
Nauczyciele, pracownicy sądów, parków narodowych i urzędów ze sfery budżetowej pikietowali w czwartek (4.04) przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku.
Działaczy "Solidarności", żołnierzy AK i osoby dbające o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej uhonorowano w środę nagrodami IPN "Świadek historii" w Białymstoku, przyznawanymi za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. Spośród 28 zgłoszonych osób, w tym roku kapituła pod przewodnictwem prezesa IPN Jarosława Szarka wyłoniła czterech laureatów. Są to: Janina Aleksandrowicz, Kazimierz Wosiek, Kazimierz Waszczuk i Jan Krassowski.