Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego [foto, wideo]
W całym mieście rozległy się dźwięki syren. Między innymi tak Białystok uczcił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się także w Łomży, a w Augustowie z okazji rocznicy można było oddać krew.
Białystok
Przed białostockim pomnikiem poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej w czwartek, 1 sierpnia o 17:00 odbyły się uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie. Zaprosili na nie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W całym mieście rozległy się dźwięki syren.
Na Rynku Kościuszki zaplanowano z kolei koncert "Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy". Początek o 19:00. Przed białostocką publicznością zaprezentuje się Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Będzie można usłyszeć i wspólnie zaśpiewać utwory z ostatniej płyty zespołu "Płyń Wisełko” (2018). To piosenki opowiadające o codzienności ułanów, ich poświęceniu i tęsknocie, ale także radości i poczuciu humoru. W programie również m.in. "Pałacyk Michla", "Ułani, ułani", "Białe róże" czy "O mój rozmarynie".
Augustów
Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano akcję "Augustów oddaje krew za Warszawę". Chodzi o to, by uczcić pamięć powstańców, a jednocześnie pomóc potrzebującym. Autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa będzie stał na Rynku Zygmunta Augusta.
Organizatorzy mają nadzieję, że ten pomysł się sprawdzi i w kolejnych latach taka akcja odbędzie się też w innych miastach Polski.
W czwartek, 1 sierpnia krew na Rynku w Augustowie można było oddawać od 11:30 do 17:30, a w piątek i sobotę od 9:00 do 14:30.
Łomża
Parlamentarzyści, delegacje samorządów i żołnierzy oraz zaledwie kilkoro mieszkańców Łomży upamiętniło 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pół godziny przed godziną "W" pod pomnikami Żołnierzy AK oraz Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej wiązanki składał m.in. Kazimierz Polkowski ze Związku Narodowe Siły Zbrojne.
O 17:00 zabrzmiały syreny przypominające o wybuchu powstania.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.