Radio Białystok | Wiadomości | "Ukradzione dzieciństwo" - plenerowa wystawa o tragicznych losach dzieci podczas wojny
Nowa plenerowa wystawa IPN w Białymstoku poświęcona jest losom dzieci w okresie od międzywojnia do zakończenia drugiej wojny światowej.
Ekspozycję "Ukradzione dzieciństwo" można oglądać przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wystawa odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.
- Rolą IPN-u jest przypomnieć, kto był ofiara, i na tej wystawie pokazujemy tych, którzy byli najbardziej bezbronni. Dzieci najłatwiej było zabić, ginęły podczas bombardowań, były poddawane pseudonaukowym eksperymentom, wywożone do Niemiec i na Syberię - mówi dr Paweł Warot z białostockiego oddziału IPN.
- Mija blisko 80 lat od wybuchu drugiej wojny światowej. Ważne, aby współczesne pokolenie pamiętało o bolesnej historii polskiego narodu - podkreślił podczas otwarcia wystawy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wystawę, przygotowaną przez warszawski oddział IPN-u, można oglądać do 20 września. Podobne ekspozycje stanęły w kilkunastu największych miastach Polski.