Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem pacjenci czekają krótko na operacje zaćmy
Pacjenci czekają krótko albo wcale na operacje zaćmy w Podlaskiem. Jeśli lekarz stwierdzi, że operacja powinna być natychmiastowa, to chory przyjmowany jest z dnia na dzień - informuje Podlaski Oddział NFZ.
W Podlaskiem kontrakty z Funduszem ma 8 placówek: 4 w Białymstoku, 2 w Suwałkach, po jednej w Łomży i w Bielsku Podlaskim. W tym ostatnim mieście każdy pacjent ze skierowaniem od lekarza przyjmowany jest bez kolejki.
W województwie podlaskim w II kwartale 2019 roku, czyli w okresie w którym Ministerstwo Zdrowia zniosło limity finansowe na operacje zaćmy, wykonywanych jest o 62% więcej tych zabiegów w porównaniu z II kwartałem 2018 roku.
W ciągu ostatnich miesięcy o blisko 40% spadła liczba oczekujących na operację zaćmy. W marcu 2019 r. oczekiwało łącznie 9399 osób, teraz oczekujących jest 5962 osoby.
NZF płaci za każdy wykonany zabieg usunięcia zaćmy. Przypomina też, że nie ma żadnej rejonizacji, każdy pacjent może szukać najszybszego terminu operacji, również poza swoim miejscem zamieszkania.
Informację o długości kolejek można znaleźć na portalu terminyleczenia.nfz.gov.pl. Czynna jest też infolinia dla pacjentów 800 – 190 – 590.
Nową metodę leczenia pacjentek z rakiem jajnika – chemioterapię podgrzaną do temperatury 42,5 stopni C – zaczęli stosować lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Szybsza diagnostyka, szybsze leczenie i lepsza opieka nad pacjentem to główne cele Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (Lung Cancer Unit), które powstało na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Władze uczelni mówią, że to pierwsze takie centrum w Polsce.
Dwie pierwsze pacjentki z mutacjami genów predysponującymi do zachorowania na raka piersi poddały się w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) zabiegom tzw. profilaktycznej mastektomii, czyli usunięcia piersi. Zabiegi te są już refundowane przez NFZ.