Radio Białystok | Wiadomości | Zbliża się Podlaska Oktawa Kultur
To okazja do poznawania folkloru z całego świata i odkrywania jego różnorodności.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W środę (24.07) rozpoczyna się Podlaska Oktawa Kultur organizowana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Na festiwalu obok siebie występują zespoły pieśni i tańca, orkiestry, chóry i małe grupy wokalne, a dominuje muzyka tradycyjna w przeróżnych aranżacjach. Główna scena festiwalu pojawi się na Rynku Kościuszki w Białymstoku, ale wykonawcy odwiedzą w tym roku blisko 30 mniejszych podlaskich miejscowości.
W tym roku mieliśmy rekordową ilość zgłoszeń, po ponad 70 zespołów z różnych zakątków świata się do nas zgłosiło. Natomiast międzynarodowa rada artystyczna wytypowała 22 zespoły z 12 zakątków świata. To są m.in. zespoły z Hiszpanii, z odległej Republiki Tuwy, z Rumunii, oczywiście Ukraina, Białoruś, Rosja czy Izrael, więc jest naprawdę wspaniała paleta kultur
– mówi Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.
Podlaska Oktawa Kultur to już marka, z której słynie Województwo Podlaskie. Ponad 30 miejscowości, gdzie będą występowały zespoły z różnych krajów. To jest bardzo dobra inicjatywa, która promuje nasze województwo, ale też kulturę krajów, z których przyjadą do nas goście
– mówi marszałek województwa Artur Kosicki.
Koncerty rozpoczną się już w środę i potrwają do niedzieli, kiedy to na Rynku Kościuszki odbędzie się koncert finałowy (początek o godz. 16:00). We czwartek (25.07) po białostockim rynku przejdzie parada artystów. Organizatorzy zaplanowali też m.in. potańcówkę w Zmianie Klimatu (26.07) oraz warsztaty tańca i śpiewu.
Oprócz WOAK-u, władz województwa, także miasto Białystok wspiera Oktawę - nie tylko udostępniając Rynek Kościuszki, ale też finansowo. Festiwal włączono do tzw. projektów kluczowych, które będą miały zapewnione finansowanie w latach 2020-2023.
XVII Międzynarodowy Festiwal Białowieskie Integracje Artystyczne – "Peretocze 2019" odbędzie się w dniach 26-27 lipca w Białowieży.
26 zespołów folklorystycznych i folkowych z całego świata wystąpi w czasie tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur, która pod koniec lipca odbędzie się w ponad trzydziestu miejscowościach w Podlaskiem. Ta doroczna impreza odbędzie się już po raz 12.
Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.
Dzisiaj w ostatnim koncercie 11 Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" w Białymstoku wystąpi Akademicki Zakarpacki Chór Ukrainy z Użhorodu.
W regionie rozpoczęły się żniwa. Plony są słabe a same zbiory sa utrudnione z powodu opadów deszczu.
W Czeremsze w ramach festiwalu "Z wiejskiego podwórza" odbyły się warsztaty śpiewu białego. Zajęcia prowadziła Ludmiła Vostrikowa z Równego na Ukrainie.
Jednym z uczestników festiwalu w Czeremsze był garncarz z Wołynia Mychajło Mażara.