Radio Białystok | Wiadomości | Władze gminy Mielnik przywracają publiczną komunikację autobusową
Wchodzi w życie "ustawa PKS-owa". Pierwsze samorządy przywracają połączenia autobusowe, wśród nich jest Mielnik.
Władze gminy Mielnik przywracają publiczną komunikację autobusową. Jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce chcą skorzystać z rządowych dopłat na jej utrzymanie.
Reaktywacja PKS-ów
W czwartek (18.07) weszły w życie przepisy dotyczące funduszu rozwoju przewozów autobusowych, który zakłada przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych, głównie w małych miastach i na wsiach.
Z Mielnika do Siemiatycz autobusem
Władze Mielnika przywróciły komunikację z Mielnika do Siemiatycz. Umowę w tej sprawie zawarły ze spółką PKS Nova z Białegostoku. Na razie są to pilotażowe kursy w wakacje - informuje wójt Marcin Urbański. Autobusy będą jeździć we wtorek, czwartek, piątek i w niedzielę do stacji PKP i centrum Siemiatycz i z powrotem. Rozkład jazdy dostosowano do pociągów kursujących na trasie Siemiatycze-Siedlce oraz do autobusów na trasie Siemiatycze-Białystok i Siemiatycze-Lublin.
Od września wracają stare połączenia autobusowe Mielnik-Siemiatycze (związane z dowozem dzieci do szkół), ale przybędą też nowe kursy.
Mieszkańcy Siemiatycz łatwiej dotrą na dworzec PKP
Od września utrzymanie połączeń autobusowych przez 3 miesiące będzie wspierać też samorząd Siemiatycz. Jak mówi burmistrz Piotr Siniakowicz, chodzi o to, by zapewnić transport osób z miasta do stacji PKP. Miasto dopłacać będzie do tych przewozów około 3 tysięcy złotych miesięcznie. Jeżeli dużo osób będzie jeździć autobusami, to burmistrz Siemiatycz nie wyklucza przedłużenia umowy w tej sprawie.
Na połączenia autobusowe z budżetu gminy Mielnik do końca roku przeznaczonych będzie prawie 160 tysięcy złotych. Wójt Mielnika będzie chciał odzyskać część tych pieniędzy z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Drugie życie autobusów
Pieniądze z funduszu mają być przeznaczone na linie komunikacyjne, które nie działają od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem ustawy w życie oraz linii, na które umowa zostanie zawarta po wejściu ustawy w życie. Przywracanie połączeń ma odbywać się we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi. Fundusz ozwoju przewozów autobusowych ma działać obok funduszu dróg samorządowych.
Funduszem rozwoju przewozów autobusowych będzie dysponował minister do spraw transportu.
Dofinansowanie z budżetu państwa ma wynieść w tym roku 300 milionów złotych, w kolejnych latach 800 milionów złotych.
Ustawa w tej sprawie została przyjęta przez Sejm 16 maja, 24 maja bez poprawek przyjął ją Senat, a 7 czerwca podpisał ją prezydent Andrzej Duda.