Radio Białystok | Wiadomości | Nowy projekt łomżyńskiego starostwa ma pomóc rolnikom w sprzedaży ich produktów
Projekt "NATURA-lnie LOKALNIE" realizowany przez starostwo łomżyńskie ma pomóc rolnikom w sprzedaży ich produktów.
Jak zarobić na ekologicznej żywności - m.in. tego będą mogli nauczyć się rolnicy, którzy wezmą udział w projekcie "NATURA-lnie LOKALNIE", który będzie realizowało łomżyńskie starostwo. Jak mówi wicestarosta Maria Dziekońska chodzi o to, żeby produkt z jak najmniejszą liczbą pośredników trafiał z gospodarstwa do konsumenta, a rolnicy zdobyli wiedzę konieczną do sprawnego sprzedawania swoich produktów.
Żeby skrócić drogę produktu z gospodarstwa ekologicznego na stół. Chcielibyśmy przeszkolić przede wszystkim rolników, żeby mogli posiąść taką wiedzę dotyczącą form zrzeszeń, oraz jak na dzisiejszym rynku ubiegać się o zamówienia, również te zamówienia publiczne, bo chcielibyśmy żeby ta dobra żywność zafunkcjonowała w szkołach, żeby one mogły skutecznie konkurować z tą żywnością mniej ekologiczną.
- mówi wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska
Starostwo chce też, w ramach projektu, pomóc w promocji ekologicznych produktów.
Premiowane będą osoby do 35. roku życia. Są to albo posiadacze gospodarstw, albo osoby chętne, żeby takie gospodarstwo ekologiczne prowadzić. Szkolenia są różnego typu, jest 6 takich szkoleń merytorycznych. To są szkolenia jednodniowe, na przykład: dotyczących aspektów prawnych, ale też jak przechowywać żywność ekologiczną.
- dodaje Maria Dziekońska
Ze szkoleń będzie mogło skorzystać dwadzieścia osób. Chętni, którzy chcą wziąć udział w projekcie mogą zgłaszać się do 29 lipca. Formularz zgłoszeniowy jest na stronie www.powiatlomzynski.pl.
Najgorsza sytuacja jest w powiatach: bielskim, siemiatyckim i hajnowskim, ale i w innych częściach województwa podlaskiego jest co poprawiać jeśli chodzi o gleby.
Wielu rolników będzie miało lepszy dojazd do pól. To dzięki kolejnej transzy pieniędzy z budżetu województwa podlaskiego na budowę lub modernizację dróg prowadzących do gruntów rolnych. Tym razem pieniądze otrzymało 17 gmin.
O 150 tys. zł, zamiast dotychczasowych 100 tys. zł, mogą ubiegać się rolnicy, którzy dopiero rozpoczynają samodzielne gospodarowanie.