Radio Białystok | Wiadomości | Znów można korzystać z XVIII-wiecznej chrzcielnicy w tykocińskim kościele
Kolejne elementy zabytkowego kościoła w Tykocinie przeszły renowację. Od kilku lat trwa generalny remont tej świątyni.
Właśnie zakończyły się prace przy zabytkowej chrzcielnicy z połowy XVIII wieku. Po renowacji powróciła na swoje pierwotne miejsce tuż przy ołtarzu. A jeszcze kilka lat temu nie można było z niej korzystać i służyła jako element dekoracji i wystrój kościoła. Od najbliższej niedzieli będzie wykorzystywana do sakramentów chrztu świętego.
Wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz mówi, że chrzcielnica, która znajduje się teraz tuż przed głównym ołtarzem, znajdowała się tam również w poprzednich wiekach i wróciła na swoje miejsce.
- Chrzcielnicy został przywrócony jej dawny blask. Renowacja dotyczyła zarówno oprawy kamiennej, drewna, a także pokrywy metalowej, która wieńczy górę chrzcielnicy - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.
Zadowolony z zakończenia prac przy tym elemencie kościoła jest proboszcz parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. Jarosław Stefaniak.
- Wyjątkowość tej chrzcielnicy może polega na tym, że ma już ona tyle wieków. Chrzcielnica jest miejscem istotnym w wystroju wnętrza kościoła. Poza tym zwykle na niej umieszczano wizerunek Jana Chrzciciela, który udzielał chrztu Jezusowi. W naszym przypadku też widzimy figurę Jana Chrzciciela, oczywiście pozłacaną szczerym złotem - wyjaśnia ks. Jarosław Stefaniak.
Prace remontowe w kościele w Tykocinie rozpoczęły się w 2017 roku. W tym czasie udało się wyremontować m.in. dach świątyni i elewację wieży zegarowej i dzwonnicy. Prace renowacyjne kosztują 7,5 mln, w większości unijnych pieniędzy. Remont kościoła w Tykocinie zakończy się w przyszłym roku.