Radio Białystok | Wiadomości | Skuteczny rozwój ideą VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego
O tym, jak skutecznie rozwijać wschodnie regiony Polski w dobie cyfryzacji czy przemysłu 4.0, będą dyskutować uczestnicy VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który w dn. 25-26 września odbędzie się w Białymstoku - poinformowano w czwartek (4.07) na konferencji prasowej ws. kongresu.
W kongresie weźmie udział około 1,5 tys. uczestników, ponadto 700 uczniów będzie uczestniczyć w spotkaniu w ramach projektu "Młodzi liderzy". Zaplanowano ok. 30 debat, będą wybierane najlepsze inwestycje, pracodawcy i młode firmy ze wschodnich województw - poinformował pomysłodawca i organizator kongresu, prezes grupy PTWP Wojciech Kuśpik. "To największe wydarzenie dla Polski wschodniej" - mówił.
Kongres współorganizuje urząd marszałkowski w Białymstoku. Kuśpik poinformował, że wkład finansowy samorządu województwa to 350 tys. zł. Dodał, ze trwają jeszcze rozmowy o udziale samorządów największych miast w regionie - Białegostoku, Łomży i Suwałk.
Kuśpik podkreślał, że kongres jest organizowany wspólnie ze środowiskiem przedsiębiorców i głównie z myślą o nich. Przypomniał, że idea kongresu skupia się wokół Białegostoku jako doskonałego pod względem geograficznym miejsca spotkania "Wschodu z Zachodem, "idealnego" do nawiązywania dobrych relacji ze wschodnimi sąsiadami i dyskusji o tym, jak skutecznie rozwijać województwa Polski Wschodniej.
Kongres robimy przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, we współpracy z przedsiębiorcami. (...) Staraliśmy się wybrać te tematy, które rzeczywiście teraz dla przedsiębiorców są ważne, czyli te związane z ekspansją zagraniczną, transformacją cyfrową, rynkiem pracy, trendami technologicznymi, z logistyką, OZE i finansowaniem tych inwestycji - tych rozwojowych w Polsce wschodniej jak i ekspansji polskich firm
- powiedział Kuśpik.
Członek zarządu województwa Wiesława Burnos ma nadzieję, że kongres będzie dobrym miejscem i czasem na debatę o dalszym rozwoju regionu, na wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych relacji.
Henryk Owsiejew z Rady Przedsiębiorczości przy marszałku województwa podkreślił, że kongres jest czasem, gdy przedsiębiorcy stają się "podmiotem" w prowadzonych dyskusjach. Ocenił, że debaty w tym roku będą "wzmocnione".
Wybiera się do nas na spotkanie z przedsiębiorcami, z uczestnikami, prawie cały rząd. Jako przedsiębiorcy cieszymy się z takiego spotkania
- powiedział Owsiejew.
Prof. Joanicjusz Nazarko z Politechniki Białostockiej, członek rady programowej kongresu powiedział, że program kongresu współnegocjowano także ze środowiskiem naukowym. Wskazał, że nie zabraknie dyskusji o rozwoju logistyki transgranicznej, rozwoju regionu w kontekście jego położenia w dyskusjach nad tzw. nowym jedwabnym szlakiem czy współpracy nauki z biznesem.
Stoimy w wyzwaniu nowych tendencji, przemysłu 4.0 i chcielibyśmy, aby nasze województwo również było postrzegane jako województwo rozwijające się, otwarte na nowe technologie, a nie tylko podążające takim rozwojem naśladowniczym, a również żebyśmy potrafili wypracować pewną wizję, która by odpowiadała tym wyzwaniom, które się obecnie pojawiają
- powiedział Nazarko.
Prof. Maciej Perkowski z Uniwersytetu w Białymstoku dodał, że kongres powinien być także miejscem, okazją, do przedyskutowania wniosków i koncepcji na przyszłość Polski Wschodniej w UE. Mówił, że chociażby 15-lecie Polski w UE, to moment do określenia priorytetów i oczekiwań na kolejne lata w kontekście "Unii jako całości", ale też np. o tym, jak ma wyglądać - i czy będzie po 2020 r. - nowy program unijny dla Polski Wschodniej, który miałby być następcą obecnego programu Polska Wschodnia 2014-2020.
Z unijnych pieniędzy w ramach programu Polska Wschodnia, korzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. W latach 2017-2013 program nosił nazwę Rozwój Polski Wschodniej.