Radio Białystok | Wiadomości | Bezpieczeństwo w rolnictwie – KRUS prowadzi kampanię "Nie daj się wkręcić"
Trzeba być skoncentrowanym, a maszyny wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem i z instrukcją obsługi. Na to w tym roku kładą nacisk inspektorzy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach kampanii "Nie daj się wkręcić".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W województwie podlaskim od 10 do 12 procent wszystkich wypadków w rolnictwie to pochwycenia przez maszyny.
Przykład Piotra Domalewskiego ze wsi Rudniki (w gminie Zawady) pokazuje, że do nieszczęścia naprawdę niewiele potrzeba. Podczas belowania maszyna wciągnęła mu rękę i w wyniku tego zdarzenia lekarze musieli usunąć ją całkowicie. Trwa zbiórka pieniędzy na protezę ręki Piotra Domalewskiego. Prowadzi ją Fundacja "Razem Łatwiej".
Winne w zdecydowanej większości wypadków z udziałem maszyn i urządzeń są czynniki: organizacyjne, techniczne, a także nieprawidłowe postępowanie człowieka; w wielu przypadkach okoliczności i przyczyny wypadków są podobne, czyli m.in. niestosowanie się do instrukcji obsługi maszyn i urządzeń, dokonywanie napraw we własnym zakresie, wykonywanie czynności bez usunięcia zagrożenia (np. niewyłączenie maszyny lub zasilania), niewłaściwe operowanie kończynami w strefie zagrożenia, niestosowanie odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej - mówi Krzysztof Kozioł z Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku.
W 2018 roku do Oddziału Regionalnego KRUS-u w Białymstoku zgłoszono nieco ponad 1200 wypadków w rolnictwie. To o 200 mniej niż rok wcześniej i o połowę mniej niż 10 lat temu.
Najgorsza sytuacja jest w powiatach: bielskim, siemiatyckim i hajnowskim, ale i w innych częściach województwa podlaskiego jest co poprawiać jeśli chodzi o gleby.
Główny cel - to promocja roli kobiet ze wsi i docenienie ich pracy. W Białymstoku rozstrzygnięto drugą edycję konkursu "Rolniczki motorem innowacji w Polsce".
Od 25 lat pomaga rolnikom przekazując im dotacje, premie i dofinansowania - świętuje swój jubileusz.
Ta inicjatywa ma promować bezpieczne zachowania w gospodarstwach rolnych. Ponad 2,5 tys. dzieci z podlaskich podstawówek wzięło udział w konkursie "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje".