Radio Białystok | Wiadomości | Pokazy filmowe, spektakle, koncerty i wystawy - III edycja festiwalu Podlasie SlowFest
Miesiąc wśród bogactwa natury i licznych zabytków Supraśla - tak zapowiada się III edycja festiwalu Podlasie SlowFest. To wakacyjna propozycja dla wszystkich poszukujących odpoczynku, wyciszenia i ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu w kontakcie z kulturą i sztuką w otoczeniu natury.
Leniwe pokazy filmowe, spektakle i wystawy
Od 3 lipca do 3 sierpnia w mieście i okolicy będą odbywać się kameralne koncerty muzyki slow, leniwe pokazy filmowe, spektakle teatralne, wystawy, spotkania z twórcami, różnorodne warsztaty, dzienne i nocne wypady do lasu z podglądaniem przyrody. W programie festiwalu znalazło się ponad 60 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki z udziałem artystów z Polski i Europy. Program podzielony został na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia.
Wydarzenia filmowe przygotowane zostały przez Romana Gutka – obejrzymy, m.in. 7 godzinne arcydzieło slowcinema – "Szatańskie Tango” Beli Tarra (26 lipca), nagrodzoną na festiwalu w Sundance "Krainę Miodu”(10 lipca) czy ponadczasowy film Aleksandra Sokurowa "Faust” (11 lipca). Będzie okazja do spotkań z twórcami filmowymi.
Ważnym partnerem festiwalu jest Teatr Wierszalin
Ważnym partnerem festiwalu jest Teatr Wierszalin, który w ramach III Podlasie SlowFest zaprezentuje swoje najnowsze spektakle: premierowy "Teatr, którego nie było” (5, 6, 7 lipca) na podstawie tekstów Stanisława Wyspiańskiego oraz oparty na poemacie Goethego "Faust. Nowa historia” (11, 12 lipca).
Na zakończenie cyklu zobaczymy jeden z najgłośniejszych spektakli Teatru Wierszalin, osadzone w lokalności "Wziołowstąpienie”(13,14 lipca).
Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, które przygotował Piotr Domagała. Wydarzeniem artystycznym festiwalu będzie solowy recital jednego z najważniejszych współczesnych pianistów, twórcy gatunku określanego jako zen funk – NikaBärtscha (13 lipca). Muzycznie festiwal otworzą kameraliści Polskiej Orkiestry Radiowej z Warszawy w koncercie dedykowanym Maestro Jerzemu Maksymiukowi. Maestro weźmie udział w spotkaniu z publicznością przed projekcją filmu poświęconego jego osobie – "Maksymiuk. Koncert na dwoje” (4 lipca). W dalszej części festiwalu usłyszymy rosyjskie błatnyje piesni w wykonaniu aktora Lecha Dyblika (27 lipca), improwizowany program najlepszego polskiego wibrafonisty Bernarda Maselego (20 lipca) i ambientowo-elektroniczną propozycję z Austrii –The Month Of Sundays (3 sierpnia).
Ważnym elementem Podlasie Slow Fest jest kultura regionu, którą goście festiwalu mogą poznawać m. in. dzięki wieczorowi poświęconemu współczesnej literaturze Podlasia "Podlasie – książki, które zmieniają” (21 lipca), czy spotkaniu z autorką Elizą Kącką (19 lipca). Miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w konkursie krótkiej formy literackiej oraz warsztatach tłumaczenia i pisania piosenek.