Radio Białystok | Wiadomości | We wsi Łaźnie k. Białegostoku wyświęcono cerkiew pod wezwaniem św. Łukasza Wojno-Jasienieckiego
We wsi Łaźnie k. Białegostoku wyświęcona została w sobotę (22.06) cerkiew pod wezwaniem św. Łukasza Wojno-Jasienieckiego, zwanego patronem lekarzy. To pierwsza w Polsce prawosławna świątynia pod takim wezwaniem. Należy ona do parafii przy monasterze w Supraślu.
Uroczystości przewodniczył abp Jakub
Uroczystości przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w asyście biskupa supraskiego Andrzeja.
Nieduża, drewniana cerkiew, to inicjatywa mnichów z klasztoru w Supraślu. Powstała w miejscowości, gdzie w październiku 1943 roku Niemcy dokonali mordu kilkudziesięciu mieszkańców Łaźni i pobliskich wiosek; ma stanowić swoisty pomnik tych ofiar. Ofiary tej tragedii upamiętnia też wysoki prawosławny krzyż ustawiony we wsi w latach 90. ubiegłego wieku.
Św. Łukasz urodził się w 1877 roku w Kerczu
Św. Łukasz (Walenty Wojno-Jasieniecki) urodził się w 1877 roku w Kerczu (Krym), w katolicko-prawosławnej rodzinie, której przodkowie (ze strony ojca) byli polskim rodem szlacheckim.
Jak podają źródła cerkiewne, święcenia kapłańskie przyjął w 1921 roku - już jako uznany chirurg i naukowiec (skończył studia medyczne w Kijowie), w najtrudniejszym dla Cerkwi w Rosji okresie. Dwa lata później otrzymał sakrę biskupią, wcześniej przyjmując śluby mnisze i imię zakonne Łuka (Łukasz).
Pod zarzutami szpiegostwa i kontaktów z kontrrewolucyjnymi organizacjami był zsyłany na Syberię (w sumie trzy razy; spędził tam dziesięć lat) i trafiał do więzienia, ale w 1944 roku otrzymał Nagrodę Stalinowską za odkrycia naukowe.
Po II wojnie światowej był biskupem symferopolskim i krymskim. Głosił kazania krytykujące ustrój ZSRR i traktowanie Kościoła prawosławnego przez władze. W niektórych publikacjach internetowych przypisywane są mu również wypowiedzi, w których miał jednak chwalić ówczesny ustrój.
Zmarł w 1961 roku. Liczne cuda uzdrowień dokonujących się na jego grobie zaowocowały jego kanonizacją. W maju 1996 r. Łukasz Wojno-Jasieniecki został zaliczony w poczet świętych Cerkwi. Jego relikwie na stałe wystawione są w soborze w Symferopolu. Duchowni podkreślają, że coraz większa popularność św. Łukasza, zwanego biskupem-chirurgiem, wynika z tego, że to "święty naszych czasów".
"Dni św. Łukasza lekarza-chirurga"
W ramach przygotowań do wyświęcenia cerkwi w Łaźniach odbyły się w regionie "Dni św. Łukasza lekarza-chirurga". W ich programie znalazł się m.in. panel multimedialny na temat działalności medycznej św. Łukasza. Jesienią 2018 roku parafie prawosławne na Białostocczyźnie odwiedziły relikwie świętego, przywiezione z diecezji rosyjskiej Cerkwi w Kałmucji.
Imię św. Łukasza Wojno-Jasienieckiego nosi niepubliczna szkoła prawosławna w Bielsku Podlaskim. Cząstka jego relikwii znajduje się w cerkwi w Słupsku.