Radio Białystok | Wiadomości | Kończy się pierwszy etap rekrutacji do białostockich szkół ponadpodstawowych
W tym roku w białostockich szkołach przygotowano ponad 8600 miejsc dla absolwentów podstawówek i likwidowanych gimnazjów. Do wyboru mają 15 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych.
Jak wynika z danych statystycznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku najbardziej oblegane są popularne licea, później renomowane technika i dopiero w ostateczności nieliczni absolwenci wskazali w pierwszym wyborze na szkoły branżowe.
Jednym z najchętniej wybieranych liceów w mieście, jest IV, w którym na jedno miejsce zgłosiło się prawie 2 kandydatów. To cieszy, bo pozwala wybrać najzdolniejszych i najbardziej zaangażowanych uczniów – mówi wicedyrektor liceum Anna Zawadzka.
Biorąc pod uwagę technika jednym z najchętniej wybieranych jest Technikum Elektryczne w Białymstoku, a w nim szczególnie jeden z kierunków kształcenia – technik programista, gdzie na jedno miejsce zgłosiło się ponad 3 kandydatów. To nowy kierunek, który stał się niezwykle modny. Uczniowie i ich rodzice widzą w nim szansę na ciekawą i dobrze płatną pracę – mówi dyrektor szkoły Anna Niczyporuk.
Tymczasem szkoły branżowe nadal nie przyciągają uczniów po szkołach podstawowych. Zainteresowanie jest nikłe – przyznaje dyrektor departamentu edukacji w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Ewa Mituła. Dodaje, że wymaga to zmiany świadomości, bo obecne szkoły branżowe w niczym nie przypominają dawnych – cieszących się złą opinią – zawodówek.
Są jednak takie szkoły branżowe, którym udaje się zrealizować zakładane nabory – to między innymi Szkoła Branżowa nr 2 przy Technikum Mechanicznym i nr 4 przy gastronomiku.
Rekrutacja nadal trwa, bo przed kandydatami drugi etap – potwierdzania preferencji i po nim może jeszcze dojść do statystycznych przetasowań. Na tym etapie miejscy urzędnicy zapewniają, że wszyscy absolwenci będą mogli kontynuować naukę w szkole średniej, bo są jeszcze wolne miejsca. Jest jeszcze ponad 100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i ponad 500 do absolwentów podstawówek – mówi Magdalena Synderacka z departamentu edukacji urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Ale od razu dodaje, że na przykład w przypadku absolwentów gimnazjów na postawie ich wyborów liceów widać już, że miejsc dla wszystkich nie wystarczy – a to oznacza, że uczniowie będą musieli decydować się na technika lub branżówki. Ostateczne wyniki rekrutacji uczniowie poznają w lipcu.