Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie Centrum Onkologii w programie wczesnego dostępu do leku z inhibitorem PARP

Białostockie Centrum Onkologii w programie wczesnego dostępu do leku z inhibitorem PARP

11.06.2019, 14:00, akt. 14:16

Większe szanse na skuteczne leczenie daje pacjentkom z rakiem jajnika lek z inhibitorem PARP, bo pomaga wydłużyć czas bez choroby po pierwszym jej rzucie – podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii, którzy od czerwca wdrożyli takie leczenie.

Oddział onkologii ginekologicznej w BCO, fot. Renata Reda
Oddział onkologii ginekologicznej w BCO, fot. Renata Reda


0:00
0:00
Białostockie Centrum Onkologii w programie wczesnego dostępu do leku z inhibitorem PARP - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Lek można stosować u pań, u których choroba jest skutkiem mutacji genetycznych

Lek można stosować u tych pań, u których choroba jest skutkiem mutacji genetycznych. Specyfik nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, ale po opublikowanych w 2018 r. wynikach badań klinicznych, Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na jego stosowanie. BCO jako jeden z pierwszych szpitali onkologicznych w Polsce bierze udział w programie wczesnego dostępu do tego leku.

Dr Beata Maćkowiak-Matejczyk, kierująca oddziałem onkologii ginekologicznej w Białostockim Centrum Onkologii (wojewódzki konsultant ds. ginekologii onkologicznej), powiedziała we wtorek dziennikarzom, że dzięki tzw. wczesnemu dostępowi, o co postarało się BCO, pacjentki będą mogły korzystać z terapii po pierwszym etapie leczenia.

Według niej wyniki opublikowanych w zeszłym roku badań wykazały, że jest "niesamowity postęp w czasie wolnym od choroby, jeżeli ten lek zastosujemy po pierwszym rzucie leczenia chemicznego. Czas wolny od choroby jest na tyle długi, że w całym świecie następuje rejestracja tego leku" Dr Maćkowiak-Matejczyk zaznaczyła, że w ramach wczesnego dostępu lek jest stosowany zanim zostanie zarejestrowany.

Beata Maćkowiak-Matejczyk powiedziała, że nawrót choroby w raku jajnika to "ogromy problem", bo choroba ta jest wykrywana w wysokich stopniach zaawansowania i w większości przypadków następuje jej nawrót. - Według najnowszych badań zastosowanie inhibitorów PARP wpływa w sposób znamienny na skuteczność leczenia, czyli na czas wolny od choroby – podkreśliła.

Dr Mirosława Demska z oddziału ginekologii onkologicznej w BCO powiedziała, że ok. 5-10 proc. przypadków nowotworów jajnika jest spowodowanych mutacją genów.

- Ten lek ma zastosowanie u pań, które są w trakcie chemioterapii pierwszej linii, czyli to jest chemioterapia ze związkami platyny – mówiła Mirosława Demska. Dodała, że z nowego leku mogą korzystać panie, które "z sukcesem" zakończą pierwszy etap leczenia, pacjentki w III lub IV stopniu zaawansowania choroby lub te, które są nosicielkami genów BRCA1 lub BRCA2.

Dodała, że ważna jest także to, że od zakończenia tego leczenia do rozpoczęcia leczenia inhibitorami PARP nie może upłynąć więcej niż 8 tygodni.

- W związku z tym panie, które w tej chwili gdzieś otrzymują poza naszym ośrodkiem takie leczenie, mogą się zgłosić do naszej poradni onkologicznej i my będziemy prowadzić wstępną kwalifikację do tegoż leku – dodała dr Demska. Mogą się zgłaszać pacjentki z całej Polski.

Dr Mirosława Demska poinformowała, że rocznie w Polsce notowanych jest ok. ponad 7 tys. nowotworów jajnika.

- Szczyt zachorowania jest pomiędzy 50-59. rokiem życia – mówiła dziennikarzom. Rak jajnika jest – jak poinformowała – piątym pod względem częstości nowotworem u kobiet. Wiele pacjentek umiera, raka jajnika trudno się leczy. Zaznaczyła także, że rak jajnika jest trudny do diagnostyki, bo ma wiele nieswoistych, niespecyficznych objawów, "podstępnych". Dlatego czujność pań powinny wzbudzać nawet takie objawy jak wzdęcia czy bóle brzucha.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zabierz mamę na badanie – BCO zachęca do profilaktyki raka

25.05.2019, 12:22

Do badań profilaktycznych i zdrowego trybu życia zachęcało Białostockie Centrum Onkologiczne, które w sobotę (25.05), w przeddzień Dnia Matki, zorganizowało akcję "Zabierz mamę na badanie". Przebadać mogły się mamy wspólnie z córkami.


W Białostockim Centrum Onkologii będzie więcej miejsc na chemioterapię dzienną

5.05.2019, 06:13

Więcej miejsc dla pacjentów przychodzących na tzw. chemioterapię dzienną ma być w Białostockim Centrum Onkologii po zakończeniu realizowanych inwestycji na oddziale onkologii klinicznej z pododdziałem chemioterapii dziennej.


Pierwsze operacje profilaktycznej mastektomii w Białostockim Centrum Onkologii

25.04.2019, 12:08

Dwie pierwsze pacjentki z mutacjami genów predysponującymi do zachorowania na raka piersi poddały się w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) zabiegom tzw. profilaktycznej mastektomii, czyli usunięcia piersi. Zabiegi te są już refundowane przez NFZ.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok