Radio Białystok | Wiadomości | 28 czerwca odbędzie się uroczystość nadania Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa Białegostoku
28 czerwca odbędzie się uroczystość nadania honorowego obywatelstwa Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi, zamordowanemu w styczniu prezydentowi Gdańska. Formalnie rada miasta tytuł nadała Adamowiczowi w maju głosami Koalicji Obywatelskiej; przeciwko byli radni PiS.
Udział w uroczystości zapowiedziała wdowa Magdalena Adamowicz - europosłanka wybrana z listy Koalicji Europejskiej oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - poinformował w piątek (07.06) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
"Chcemy to zrobić w sposób uroczysty, godny, bo prezydent, śp. Paweł Adamowicz swoim całym życiem zasłużył na to, żeby być uhonorowany" - dodał Truskolaski. Przypomniał, że kilka dni temu Unia Metropolii Polskich (w tej kadencji prezydent Białegostoku jest prezesem tej organizacji) przyjęła imię Adamowicza. - To kolejny element tego, że był on dla nas kimś ważnym - mówił Truskolaski.
13 stycznia 2019 roku, w czasie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ówczesny prezydent Gdańska został zaatakowany nożem. Zmarł dzień później w szpitalu. Napastnik został zatrzymany.
20 maja Rada Miasta Białystok nadała Pawłowi Adamowiczowi honorowe obywatelstwo tego miasta. "Był wybitnym polskim samorządowcem, który swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych, był człowiekiem wolności i solidarności. Pozostanie wzorem samorządowca, człowieka czynu oraz niedoścignionym przykładem służby miastu i jego mieszkańcom" - argumentowali autorzy projektu stosownej uchwały, radni Koalicji Obywatelskiej.
Przeciwko uhonorowaniu w ten sposób zmarłego prezydenta Gdańska opowiedzieli się radni PiS, którzy w tej kadencji samorządu są w białostockiej radzie opozycją. W odczytanym przed głosowaniem stanowisku napisali, że to "nieprzemyślany projekt polityczny, ukierunkowany na uzyskanie doraźnych politycznych korzyści w roku wyborczym". Jednocześnie "zdecydowanie" potępili "bandycki mord" na Adamowiczu, ale argumentowali, że pomysł nadania honorowego obywatelstwa nie był konsultowany z mieszkańcami. Powoływali się np. na komentarze w mediach społecznościowych, na forach dyskusyjnych i pod artykułami na stronach internetowych białostockich gazet.
Ostatecznie 16 radnych było za wnioskiem, 12 przeciw.
Prezydent Truskolaski mówił wtedy, że będzie z władzami Gdańska i rodziną Pawła Adamowicza ustalał termin stosownej uroczystości z sugestią, by odbyła się w czasie Dni Miasta Białegostoku, zaplanowanych na 21-23 czerwca. Ostatecznie ustalony został termin 28 czerwca.