Radio Białystok | Wiadomości | Jarmark, piknik, wystawy i koncerty - wszystko to w ramach Dni Miasta Białegostoku
Słynny jarmark na Rynku Kościuszki, piknik z Branickim, spacery po mieście, wystawy, wręczenie nagród artystycznych, a także koncerty z udziałem m.in. Bajmu i Sandry - to wszystko w ramach tegorocznych Dni Miasta Białegostoku. Impreza odbędzie się w dniach 21-23 czerwca.
W organizację święta włączyły się instytucje kultury i sportu
Dni Miasta Białegostoku tradycyjnie odbywają się w okolicach 24 czerwca, w dniu imienin Jana. Data nie jest przypadkowa, ma to związek z założycielem miasta - hetmanem Janem Klemensem Branickim.
- To okazja, żeby poświętować - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dodaje, że w tym roku udało się przygotować bardzo różnorodny program, a w organizację święta włączyły się instytucje kultury i sportu.
Gwiazdy na koncercie plenerowym
Obchody rozpoczęły się w piątek, ale większość imprez zaplanowano na weekend. Jednym z większych wydarzeń w sobotę będzie koncert plenerowy. Scena tradycyjnie stanie w samym centrum miasta, na Rynku Kościuszki. Będzie można usłyszeć młodą piosenkarkę, finalistę konkursu "The Voice Kids" Zuzę Jabłońską, Beatę i Bajm oraz gwiazdę muzyki lat 80. Sandrę.
W niedzielę od rana na "Jarmark Świętojański" przed Ratusz zaprasza Muzeum Podlaskie. Jak informuje muzeum, staraniem Branickiego, pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny w 1723 roku i wówczas pojawił się jarmark organizowany przed Wielkanocą. "W 1749 roku Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana" - napisano w materiałach.
Będzie piknik przed Muzeum Wojska
Najmłodsi będą mogli wziąć natomiast udział w pikniku z Branickim, który odbędzie się przed Muzeum Wojska. Tam odbędzie się gra miejska śladami Branickiego, rodzinny quiz wiedzy o rodzie Branickich, będzie też możliwość narysowania herbu tego rodu.
Innymi działaniami związanymi z Branickimi będzie m.in. wystawa plenerowa pokazująca Białystok z czasów Branickich czy też instalacja artystyczna "Kareta Branickiego".
Podczas Dni Miasta zostaną przypomniane osoby ważne w jego historii. Będzie można przejść się "śladami" ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego. Po agresji sowieckiej w 1939 roku Nowakowski został aresztowany i wywieziony do Mińska, potem na zesłanie. Tam zginął, a okoliczności jego śmierci są nieznane.
Zostanie też otwarta wystawa prac Czesława Nowakowskiego, malarza urodzonego w Białymstoku. Sadowski znalazł się wśród 100 najsłynniejszych Białostoczan - plebiscycie zorganizowanym przez miasto w stulecie odzyskania niepodległości.
Kto zdobędzie Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku?
W niedzielę wieczorem, tradycyjnie już zostaną wręczone Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. W tym roku otrzymają je: aktor Adam Woronowicz, Fundacja Teatr Papahema, organizator festiwalu literackiego "Na pograniczu kultur" Andrzej Kalinowski i historyk Wiesław Wróbel. Impreza zwykle planowana była w plenerze, ale co roku - jak mówił Truskolaski - pogoda była bardzo zmienna, stąd przeniesiono ją do sali Kina Forum. Po uroczystości odbędzie się koncert Anny Jurksztowicz.
Nasze słuchowisko zakończy tegoroczne Dni Miasta
Na zakończenie tegorocznych Dni Miasta - w niedzielę o 20:00 na Wydziale Sztuki Lalkarskiej (przy ul. Sienkiewicza) rozpocznie się plenerowa prezentacja słuchowiska "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności" autorstwa naszych radiowych koleżanek: Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak.
W ramach imprez towarzyszących Dniom Miasta Białegostoku zaplanowano m.in. 3 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek", na którym wystąpią teatry z kilkunastu państw, a w ogrodach Pałacu Branickich można wziąć udział w Podlaskim Śniadaniu Mistrzów.
"Podlaskie Śniadanie Mistrzów" w ogrodach Pałacu Branickich
Koszt organizacji tegorocznej imprezy to - jak poinformował Truskolaski - 510 tys. zł