Radio Białystok | Wiadomości | Najnowocześniejszy sprzęt do leczenia m.in. kamicy trafił do szpitala MSWiA w Białymstoku
To drugie miejsce w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie wykonywane będą takie zabiegi.
Chodzi o leczenie kamicy nerkowej i powiększonej prostaty za pomocą najnowocześniejszego lasera holmowego. Ten sprzęt trafił do szpitala MSWiA w Białymstoku. Teraz leczenie pacjentów będzie szybsze, skuteczniejsze i krótsze.
Lekarze szpitala MSWiA już od dawna przeprowadzają zabiegi przy pomocy lasera holmowego, ale nie tak nowoczesnego jaki teraz do nich trafił. Taki sprzęt do tej pory miał tylko szpital w Piasecznie. Dzięki pomocy fachowca z tamtej placówki w białostockim szpitalu pierwszy pacjent miał teraz zoperowaną powiększoną prostatę.
Białostoccy lekarze przeprowadzili zabieg pod okiem ordynatora Oddziału Urologii w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie dr. Marka Zawadzkiego.
Zabieg Holmowej Enukleacji Gruczolaka Stercza zapewnia skuteczne leczenie mężczyzn nawet z poważnie powiększoną prostatą. HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne w m.in. w diagnostyce raka prostaty.
W porównaniu do starszych metod leczenia, HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne - jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.
Nowy sprzęt pozwala też na leczenie kamicy o większej wielkości niż przy użyciu do tej pory dostępnych laserów.
Zabiegi RIRS (retrograde intrarenal sugery) - wsteczna chirurgia śródnerkowa - są to zabiegi małoinwazyjne wykorzystujące najnowsze techniki stosowane w światowej urologii (endourologii). Dzięki wykorzystaniu giętkich ureteroskopów możliwe jest dotarcie praktycznie do każdego miejsca układu kielichowo-miedniczkowego nerki.
Technika służy do leczenia kamicy nerek oraz górnego odcinka moczowodów. Dodatkowo możliwa jest ocena struktur układu moczowego, co pozwala na diagnostykę i leczenie raka urotelilanego układu moczowego we wczesnym stadium rozwoju. Zabiegi RIRS należą do zabiegów endoskopowych wykorzystujących światło cewki moczowej, dlatego w trakcie ich wykonywania nie dokonuje się żadnych nacięć skóry i miąższu nerki. Są to zabiegi całkowicie niebolesne. W trakcie RIRS lekarze wykorzystują możliwości lasera holmowego, co pozwala na kruszenie nawet najtwardszych złogów. Najczęściej posługują się techniką "dusting", czyli kruszenia kamienia na pył, który następnie w sposób bezbolesny jest wydalany z moczem przez pacjenta.
Laser holmowy kosztował prawie 900 tysięcy złotych. Kupiono go dzięki dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.