Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zakończył się kolejny etap prac poszukiwawczych IPN k. cmentarza prawosławnego
Szczątki co najmniej pięciu osób znaleziono na tyłach cmentarza prawosławnego w Białymstoku podczas poszukiwań ofiar zbrodni komunistycznych.
IPN zakończył kolejny etap prac
Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zakończył w piątek (31.05) kolejny etap prac w tym rejonie. Jak informuje Bogusław Łabędzki z Biura Poszukiwań i Identyfikacji, przy szczątkach ofiar odnaleziono obuwie, kawałki ubrań, amunicję, medaliki i różaniec. Jeden szkielet przygnieciony był fragmentem silnika samochodu Gaz-67.
Poszukiwania będą kontynuowane jeszcze w tym roku, w poprzednich latach odkryto tam szczątki ponad czterdziestu osób.
Pracownicy UB grzebali potajemnie ofiary mordów sądowych
Pod koniec okupacji niemieckiej w tych okolicach stacjonowała niemiecka artyleria. Zostały wielkie wykopy pod działa oraz okopy. Jak wskazują meldunki członków podziemia niepodległościowego, w latach 40., pracownicy Urzędu Bezpieczeństwa grzebali tam potajemnie ofiary mordów sądowych, akcji pacyfikacyjnych oraz osoby, które zmarły w białostockim więzieniu w trakcie brutalnych przesłuchań.
To nie jedyne miejsca w regionie, w których jeszcze w tym roku będą poszukiwania ofiar zbrodni. W lipcu specjaliści z IPN będą sprawdzać tereny wokół dawnej siedziby PUBP w Wysokiem Mazowieckiem, a także poszukiwać kilkunastu ofiar mordu sowieckiego z 1945 roku w miejscowości Łęguty w gminie Gietrzwałd oraz ofiar bitwy partyzanckiej pod Ogółami w Puszczy Knyszyńskiej.
Prace archeologiczne w Lesie Solnickim
Specjaliści IPN równolegle prowadzili też w kwietniu i maju prace archeologiczne w Lesie Solnickim koło Białegostoku. W miejscu dawnego żwirowiska znaleziono tam szczątki co najmniej czterech mężczyzn. Także w tym przypadku wiedza opiera się na relacjach świadków, którzy widzieli transporty samochodowe więźniów z silną eskortą UB, słyszeli też strzały. Tu również poszukiwania będą kontynuowane jesienią.