Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni wspominają św. Mikołaja
Cerkiew prawosławna obchodzi uroczystości ku czci św. Mikołaja Cudotwórcy. 22 maja wspomina się przeniesienie relikwii świętego z Myry w Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja) do Bari we Włoszech. Wydarzenie to miało miejsce w 1087 roku.
Święty Mikołaj to m.in. patron prawosławnej katedry w Białymstoku. O 10:00 rozpocznie się tam świąteczne nabożeństwo, któremu przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.
Obchodom święta towarzyszyć będzie wystawa z okazji 15-lecia serwisu Orthphoto.net. Zdjęcia pochodzące z portalu, a ukazujące kulturę i tradycje prawosławne wielu krajów na świecie, prezentowane są na ogrodzeniu katedralnej świątyni.
Patron podróżujących i panien pragnących wyjść za mąż
Biskup Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców, cały swój majątek rozdał biednym. Nazywany "cudotwórcą" należy do grona najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Jest patronem m.in. podróżujących, a także panien pragnących wyjść za mąż.
W województwie podlaskim św. Mikołaj jest patronem cerkwi m.in. w Topilcu, Bielsku Podlaskim, Białowieży, Narewce, Drohiczynie.
Cerkiew prawosławna w roku liturgicznym czci św. Mikołaja dwa razy - 19 grudnia i 22 maja.
Chóry z Rosji i Ukrainy zdobyły dwie równorzędne pierwsze nagrody, w najbardziej prestiżowej kategorii chórów zawodowych 38. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019". Impreza kończy się w niedzielę (19.05) w Białymstoku.
W Surażu trwa Festiwal Pieśni Maryjnej.
Posiada już niemal 100 tysięcy zdjęć, które ukazuję prawosławie w 90 krajach. Ich autorami są zarówno amatorzy jaki i fotografowie profesjonalni. Międzynarodowy serwis internetowy Orthphoto.net istnieje już 15 lat.
Jest patronem dzieci i młodzieży. Prawosławni wspominają dziś (3 05) pamięć św. męczennika Gabriela. Główne uroczystości odbywają się w żeńskim monasterze narodzenia NMP w Zwierkach