Radio Białystok | Wiadomości | Od września w Białymstoku działać będzie Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
O dodatkową możliwość kształcenia zabiegali od lat rodzice uczniów i nauczyciele.
W poniedziałek (20.05) zgodzili się na nią radni. Od września w Białymstoku działać będzie Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 2.
- Okazuje się, że ilość dzieci z dysfunkcjami, niepełnosprawnych na terenie Białegostoku z roku na rok się zwiększa i warto żeby te dzieci miały szersza ofertę. Stąd kolejna tego typu placówka, aby miały większy wybór, większe możliwości - mówi zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.
Do tej pory przy ulicy Antoniuk Fabryczny były: podstawówka i gimnazjum. Po zakończeniu tego kształcenia często niepełnosprawni uczniowie kończyli edukację, bo rodzice nie chcieli ich narażać na zmianę otoczenia.
- W wielu przypadkach już te dzieci nigdy nigdzie nie podjęły żadnej nauki. Nauka nauką, ale mamy dobrze rozwiniętą rehabilitację, baseny, hydroterapię, fizjoterapeutów z doświadczeniem. I rodzicom też chodzi o to, żeby mieć opiekę, a dzieciom, że jeszcze będą mogli zdobywać jakąś wiedzę. Nie będą siedzieć w domu zamknięci - mówi dyrektor placówki Ewa Łupińska.
Nauczyciele liczą, że większość z 20 podopiecznych, którzy są teraz w ostatniej klasie rozpocznie u nich naukę w tworzonej właśnie szkole średniej.
Grupa niepełnosprawnych z regionu zamieszka w domu wzorowanym na francuską wspólnotę L’Arche. W Supraślu powstanie 8 mieszkań adaptacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Różne placówki pomagające osobom niepełnosprawnym być aktywnymi w życiu społecznym i zawodowym pokazały swoją ofertę podczas zorganizowanych w sobotę (18.05) Białostockich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych.
12,5 mln zł przeznaczył w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla organizacji pozarządowych wspierających niepełnosprawnych w woj. podlaskim – poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Białymstoku.