Radio Białystok | Wiadomości | Główny postulat to podwyżka wynagrodzeń - ogólnopolski protest fizjoterapeutów
Głodówki, zwolnienia lekarskie i strajki w szpitalach - tak ma wyglądać ogólnopolski protest fizjoterapeutów pod hasłem "Maj bez fizjoterapeutów".
Akcja rozpoczyna się we wtorek (07.05). Na początek protestujący fizjoterapeuci biorą wolne w pracy, by oddać krew.
Protest organizuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii. Może objąć kilka podlaskich szpitali. Nie wiadomo dokładnie, gdzie się odbędzie, bo mogą do niego przystąpić także osoby niezrzeszone w związku.
Protest w Łomży
Praktycznie nie funkcjonuje we wtorek przychodnia rehabilitacyjna Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Większość jego pracowników zdecydowała się oddać krew, za co przysługuje im dzień wolny.
To część ogólnopolskiej akcji związkowej, jednak pacjenci nie zostali o niej wcześniej uprzedzeni.
Dyrekcja szpitala nie potrafiła na razie powiedzieć ilu pracowników zdecydowało się oddać krew i nie wykonywać swoich codziennych zajęć.
Po akcji oddawania krwi kolejną formą protestu fizjoterapeutów ma być głodówka, zwolnienia lekarskie i strajki w niektórych polskich szpitalach.
Protestujący domagają się podwyżki
Jak mówi wiceprzewodnicząca oddziału terenowego w Łomży Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Hanna Kowalewska, protestujący domagają się podwyżki w wysokości 1600 złotych brutto, urlopów szkoleniowych, zwiększenia wyceny świadczeń gwarantowanych fizjoterapeutycznych, wzrostu wynagrodzeń także w innych grupach zawodowych na przykład techników analityki medycznej i techników elektroradiologii.
Hanna Kowalewska dodaje, że w szpitalu wojewódzkim w Łomży niektórzy fizjoterapeuci po pięciu latach studiów, z pięcioletnim stażem pracy nie osiągają minimalnej płacy krajowej. zarabiają 2 tysiące sto złotych.